Zalecenia żywieniowe dla kobiet o limfatycznym typie sylwetki

Większość kobiet o limfatycznym typie sylwetki bardzo łatwo przybiera na wadze. Pozbycie się dodatkowych kilogramów sprawia trudności, a efekty krótko się utrzymują. Limfatyczny typ sylwetki charakteryzuje się ogólną pulchnością ciała, tendencjami do zatrzymywania wody w organizmie. Figura odznacza się okrągłymi ramionami i równomiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej we wszystkich częściach ciała. Słabym punktem pań o limfatycznym typie budowie jest słaby układ odpornościowy, który ściśle się wiąże z układem limfatycznym, niedziałającym prawidłowo. Nadmiar w diecie przetworów mlecznych pobudza przysadkę mózgową, zwiększając skłonność do otyłości. Częstym problemem kobiet o tym typie sylwetki jest przewlekłe zapalenie migdałków, płaskostopie oraz nagromadzenie śluzu.

Zalecenia żywieniowe dla kobiet o limfatycznym typie sylwetki:

Produkty zalecane:

  1. Pełnoziarniste zboża. Należy spożywać, m.in pieczywo w postaci chleba z mąki razowej, wzbogacone otrębami, muesli, makarony z mąki żytniej. Wskazane są też brązowy ryż i kasza gryczana.
  2. Dobrym źródłem białka będą chude mięsa. Indyk, kurczak, ale również podroby, takie jak wątróbka. Podczas smażenia należy unikać stosowania panierek z bułki tartej oraz przede wszystkim mąki pszennej.
  3. Warzywa pod różnymi postaciami zjadane jako w surówki, ale także warzywa pieczone, gotowane lub duszone. Najlepsze owoce, które eliminują zatrzymywanie płynów w organizmie to: ananas, seler i ogórek. Należy jednak uważać z ananasem i nie jeść go zbyt często, ponieważ ma on dość wysoki indeks glikemiczny. W zamian warto sięgać po grejpfruta, przyspieszającego spalanie tłuszczu.
  4. Dozwolone są jajka, ryby, na przykład pieczony łosoś. Można od czasu do czasu sięgnąć po makrelę, która jest bogactwem kwasów tłuszczowych. Dla urozmaicenia można spożywać pieczarki.

Produkty niezalecane:

  1. Mleko i jego przetwory. Będą to: mleko w surowej postaci, a także połączenie białej mąki i mleka, np. pod postacią naleśników lub placków. Z całej gamy produktów mlecznych można spożywać masło i opcjonalnie jogurt naturalny, jako dodatek do zup lub sosów.
  2. Unikajmy białej mąki, zarówno w wypiekach, jak w postaci mocno przetworzonej żywności gotowej. Posiłki powinny być skomponowane z jak najbardziej naturalnych składników, pozbawione pszennych dodatków.
  3. Słodycze. Przyczyniają się do szybszego tycia. Cukier można eliminować z diety etapami. Stopniowo przechodząc na coraz mniejsze ilości lub zastępować go zdrowszymi zamiennikami, takimi jak miód lub stewia.
  4. Niewskazane są ziemniaki, frytki, w tym frytki domowe smażone na głębokim oleju, a także popularne dania fast food, chipsy ziemniaczane, prażynki lub tłuste słone orzeszki.
  5. Ograniczenie alkoholu jest niezwykle istotne. Na układ limfatyczny składa się nie tylko tarczyca, ale i trzustka oraz wątroba. Kobiety o tym typie sylwetki mogą wypić jednorazowo dużo alkoholu, nie są osobami o tzw. ,, słabej głowie”. Jednak konsekwencje tego typu folgowania sobie są bardzo szkodliwe w skutkach. Sprzyjają nieprawidłowościom w funkcjonowaniu tych narządów. Alkoholem, którego należy definitywnie unikać jest wino, upośledzające pracę wątroby i trzustki.

Inne zalecenia

Przy limfatycznym typie sylwetki istotny jest ruch. Pływanie, szybkie spacerowanie lub jazda na rowerze są najprostszymi sposobami na utrzymanie dobrej formy i wagi. Niewielkie porcje posiłków odciążą wątrobę. Pamiętając o tendencjach do zatrzymywania wody w organizmie warto zainteresować się też tematem drenażu limfatycznego.