Zalecenia dietetyczne dotyczące wszystkich typów sylwetki.

Istnieje mnóstwo różnych diet, które mają określoną specyfikę. Są diety przeznaczone dla osób z problemami tarczycowymi, są też diety odpowiednio skomponowane względem typu sylwetki oraz wiele, wiele innych. Zalecenia dietetyczne dotyczące wszystkich typów sylwetki są na tyle uniwersalne, że każdy może wdrożyć jej zasady, tak, aby poprawić kondycję oraz pozbyć się nadmiarowych kilogramów. A oto kilka przydatnych rad, które możesz zastosować, bez względu na to, jaki typ sylwetki posiadasz.

Zalecenia dietetyczne dotyczące wszystkich typów sylwetki:

  1. Odpowiednia podaż płynów. Picie około 2 l wody dziennie wypłukuje z organizmu toksyny oraz oczyszcza. Hamuje także nadmierny apetyt oraz przyczynia się do ładnego wyglądu skóry. Bardzo istotne jest to, aby zrezygnować na rzecz wody ze słodkich, gazowanych napojów. Pamiętajmy też, że soki mają również w swoim składzie cukier ( fruktozę), nie tylko te gotowe produkty. Nie popadajmy jednak w przesadę. Szklaneczka świeżo wyciśniętego soku nikomu jeszcze nie zaszkodziła. Oczywiście jeśli nie mamy schorzeń, które wykluczają podaż cukru, nawet w postaci soku.
  2. Jeśli już jesteśmy przy cukrze, weźmy pod uwagę ograniczenie słodyczy w naszej codziennej diecie. Zamiast gotowych kupowanych słodyczy, możemy upiec ciasto samodzielnie. Najprostszym ciastem jest połączenie mąki pszennej, jajek, margaryny i odrobiny mleka. Do masy możemy dodać kakao. Takie proste ciasto słodzimy lub pozostawiamy nieposłodzone. Będzie lepsze niż batonik ze sklepu, który w 80% składa się z cukru i słodkiej melasy. Warto też rozważyć rezygnację z czystego cukru w kawie lub herbacie.
  3. Zalecenia dietetyczne dotyczące wszystkich typów sylwetki obejmują też sposób przygotowywania potraw. Rezygnacja ze smażonych potraw i zastąpienie ich duszonymi, pieczonymi i gotowanymi jest bardzo dobrym pomysłem. Zwłaszcza pieczone potrawy są pełne smaku i apetyczne, a do tego zdrowsze dla żołądka.
  4. Oprócz ciągłego podjadania słodyczy, starajmy się unikać też żywności typu fast food. Wiadomo, że jest ona przyczyną otyłości oraz problemów kardiologicznych. Jeśli lubimy dania fast food, możemy zrobić od czasu do czasu domowe frytki oraz hamburgery. Różnica w jakości dań z baru, a domowego fast food będzie widoczna gołym okiem. Po zjedzeniu dania domowego nie czujemy się ciężcy, ale syci. Sytość utrzymuje się przez dłuższy czas. W przypadku zjedzenie gotowego dania fast food, następuje poczucie ,,przejedzenia” , a następnie szybko znowu zaczynamy być głodni.
  5. Nigdy nie róbmy z żadnej diety celu swojego życia. W dobie powszechnej dostępności do nowych idei głoszonych przez guru z youtube, łatwo możesz wpaść w sidła nieodpowiednich osób. Pamiętaj, że diety restrykcyjne takie jak weganizm, frutarianizm lub skrajna dieta karniwora na dłuższą metę doprowadzi cię na skraj załamania. Dowiedziono też, że głodówki czy dieta wyłącznie sokowa jest prostą drogą do depresji. Nie staraj się schudnąć za wszelką cenę. Niektóre typy sylwetki są uwarunkowane genetycznie. Wystarczy, że zadbasz o zbilansowane zdrowe odżywianie, odstawisz niezdrowe produkty, aby cieszyć się sprężystą skóra i gibką, niekoniecznie chudą sylwetką.

Ruch i radość

Każdy spacer, obcowanie z przyrodą i ruch na świeżym powietrzu poprawiają nam krążenie krwi, humor i dotleniają. Nie bez powodu umieszczono ruch fizyczny na samym szczycie nowej piramidy żywieniowej. Zadbaj też o odpoczynek. Szczególnie zimą, ważny jest dobry sen przy odpowiednim, niezbyt suchym powietrzu w domu. Zadbaj także, aby posiłki były spożywane regularnie, bez pośpiechu. Korzystaj z dobrych produktów, niekoniecznie 10 razy droższych z pod szyldu eko. Może okazać się, że przedsiębiorca z twojego miasta lub okolicy wytwarza smaczne i dobre produkty o nieskomplikowanym składzie i można je nabyć za przyzwoitą cenę.