Czym jest efekt jo-jo i jak z nim walczyć?
Efekt jo-jo to zmora każdego odchudzającego się. Istnieją proste sposoby, które pozwolą na utrzymanie wagi oraz sylwetki, którą już się wypracowało. W końcu w diecie chodzi o to, by organizm nasz nie magazynował zbędnej tkanki tłuszczowej. Dlatego po zastosowaniu tych kilku sposobów będziesz mógł/mogła ustrzec się przed powrotem tych straconych kilogramów. Efekt jo-jo to nic innego jak przybieranie na wadze po schudnięciu. Związane jest to z powrotem do naszych starych nawyków żywieniowych. Po sukcesie jaki odniosło się w odchudzaniu, niestety bywa tak, że wraca się do starych nawyków żywieniowych. I przez to właśnie, że sobie folgujemy w zbędnych kaloriach to później mamy problem z powrotem do formy po diecie. Jak się tego ustrzec?
Pij dużo wody!
Woda to życiodajna substancja, która pozwala utrzymać nawodnienie organizmu na optymalnym poziomie. Organizm człowieka składa się zwyczajowo z około 60% wody. Miarowe picie jej pozwala poprawić nasz metabolizm, a także poprawia się praca naszych organów zewnętrznych. M.in nerki potrzebują jej do stałej filtracji toksyn oraz krew nie jest tak gęsta, jak zapewniamy naszemu ciału odpowiednią jej ilość.
Ponadto pijąc wodę zmniejszamy swój apetyt na dodatkowe przekąski czy deserki, które nie wchodzą w naszą rozpiskę kaloryczną. Woda naturalnie wypełni nasz żołądek, a to sprawi, że łaknienie znacznie się zmniejszy. Zasadniczo woda jest jedyną substancją płynną, której potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania. Nie potrzebujemy żadnych dodatkowych substancji słodzących do życia.
Aktywność fizyczna przede wszystkim!
W dobie pandemii i noworocznych postanowień powinniśmy sobie przysiąc, że w tym roku będziemy poświęcać więcej czasu aktywności fizycznej. Dzięki temu, że się ruszamy, nasz organizm dostaje sygnał, że należy pobrać zapas energetyczny (czyli tłuszcz) z swoich zasobów. Dodatkowo ruch wspomaga metabolizm i przyśpiesza proces trawienny, co pozwala oczyścić układ pokarmowy z zalegającego jedzenia i resztek pokarmowych.
Jeśli nie jesteś miłośnikiem pilatesu czy dzikich ćwiczeń na fitnessie to codziennie nawet wystarczy pójść na spacer (np. kilka kilometrów) lub wybrać się w cieplejsze dni na przejażdżkę rowerową. Obliczono, że do zaspokojenia codziennej aktywności fizycznej wystarczy 10 tysięcy kroków! Idealna dawka na jednorazowy spacer!
Nie wracaj do starych nawyków żywieniowych!
Najgorsze co możemy zrobić po zakończeniu diety jest powrót do starych nawyków żywieniowych. Często tak jest, iż dieta, którą praktykujemy nie pasuje nam i modlimy się o to by zakończyć ją jak najszybciej. Dlatego ważnym jest dopasowanie posiłków pod swoje wymagania i preferencje. Od tego właśnie są dietetycy. Dietetyk nie tylko da nam świetnie ułożoną dietę stricte pod nas, ale też zadba o to by dieta nie była dla nas przykrym doświadczeniem.
Program nawykowy możemy również sobie sami ułożyć, ale to wymaga już większej wiedzy psychologicznej i żywieniowej, bo to w końcu psychika w głównej mierze odpowiada za powrót do starych przyzwyczajeń. Jeśli jesteśmy tego pewni, że damy radę wypracować nowe nawyki i czynności w naszej codziennej rutynie, to nic nie stoi na przeszkodzie by właśnie samemu zająć się kwestią naszych codziennych zajęć i przyzwyczajeń żywieniowych.
Nowa rutyna i nawyki żywieniowe to spora część naszego sukcesu. Jednak to MY jesteśmy gwarantem tego, że przysposobimy nowe przyzwyczajenia w nasze życie. Dzięki prawidłowemu żywieniu, dysponowaniu naszym czasem w kuchni czy codzienną aktywnością jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko!
Powodzenia!