Karmienie piersią a dieta mamy karmiącej.

Dieta mamy karmiącej ma bardzo duży wpływ na jej zdrowie, jak również karmionego przez nią dziecka. Jej posiłki powinny być zbilansowane zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, aby jej samej jak również dziecku dostarczać wszystkich potrzebnych składników odżywczych.
Jak powinna więc wyglądać dieta podczas karmienia piersią?

Co powinna spożywać mama karmiąca?

Dieta mamy karmiącej powinna być bogata w:

  • chude białko – najlepsze jego źródło to: kurczak, jajka, rośliny strączkowe, soczewica, ryby, chuda wołowina
  • zdrowe tłuszcze – znajdują się w: oliwie, orzechach, nasionach, avocado, tłustych rybach (łosoś, makrela)
  • owoce i warzywa – warto spożywać je na surowo, zachowują wtedy najwięcej substancji odżywczych. Można także spożywać je po upieczeniu, ugotowaniu na parze lub w niewielkiej ilości wody. Owoce i warzywa powinny być różnorodne i pojawiać się w każdym posiłku, ważne jest też, aby były one sezonowe.
  • produkty zbożowe – są niezastąpionym źródłem energii, zawierają także błonnik pokarmowy i składniki mineralne. Warto sięgać po pełnoziarniste kasze, ryż, makarony oraz pieczywo

Suplementacja w okresie karmienia piersią.

Lekarz ginekolog zaleci specjalne witaminy dla matek karmiących, najważniejsza tutaj jest odpowiednia dawka witaminy D i żelaza. Warto po urodzeniu dziecka zrobić badania krwi, na ich podstawie lekarz ustali odpowiedni suplement, który będzie dopasowany do aktualnych wyników i ewentualnych niedoborów.

Czego nie powinna spożywać matka karmiąca.

Nie istnieją produkty, których nie można jeść podczas karmienia piersią, jednak we wszystkim należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Są pewne grupy produktów, które należy wprowadzać do diety etapowo i obserwować reakcje swojego dziecka, jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, wówczas stopniowo należy wprowadzać kolejne produkty, nawet te potencjalnie alergizujące, gdyż badania udowodniły, że ich spożycie wcale nie musi skutkować w przyszłości alergią u dziecka.

Jeśli u dziecka potwierdzona jest alergia, wówczas należy skorzystać z diety eliminacyjnej.