Dieta Atkinsa – przykładowy jadłospis

Boczek, mięso, smalec, kaszanka… brzmi jak horror wegetarianina, czy to możliwe aby żyć na takiej diecie, a na dodatek jeszcze schudnąć? Dieta Atkinsa udowadnia, że jak najbardziej jest to wykonalne. I chociaż wyglądać może to na jadłospis hipergrubasa, to w rzeczywistości są to składniki diety wysokobiałkowej, ubogowęglowodanowej. W założeniach diety głównym winowajcą, który powoduje tycie nie jest tłuszcz a przede wszystkim cukier.

Na czym polega mechanizm działania diety Atkinsa

Z ponad 40 letnich obserwacji zwolenników tejże diety wynika, że stosując ją można rzeczywiście stracić na wadze. Wytwarzane w procesie trawienia mięsa ciała ketonowe tak skutecznie tłumią apetyt, że po mimo braku ograniczeń osoby stosujące tę wysokobiałkową spożywają o ok. 1/3 kalorii mniej niż podczas stosowania standardowej diety niskokalorycznej. Aby skutecznie walczyć z nadwagą nie ma potrzeby zmniejszania ilości jedzenia, wystarczy jedynie ograniczyć do minimum spożywanie węglowodanów. Maksymalna ich ilość to 20 g na dobę.

Dieta Atkinsa – przykładowy jadłospis

Śniadanie
Jajecznica na bekonie, sałatka z pomidorów, cebuli z ziołami i oliwą z oliwek
herbata ziołowa lub kawa bezkofeinowa

II śniadanie
świeżo wyciskany sok z selera, ogórka, imbiru i cytryny

Obiad
zupa krem z selera, pora i pietruszki.
Karkówka pieczona, cukinia duszona z cebulą i oliwą z oliwek, surówka z kiszonej kapusty z olejem słonecznikowym
herbata ziołowa

Podwieczorek
Sałatka z pomidorami, serem feta, oliwkami, cebulą, ogórkiem, pestkami dyni i sosem na bazie czosnku, ziół i oliwy z oliwek
soda z cytryną

Kolacja
Pasta rybna z makreli, jajka, ogórka konserwowego, cebuli, z dodatkiem majonezu i szczypiorku
Herbata ziołowa

Dieta dostarcza nadmiaru białka na kilogram masy ciała, ogranicza węglowodany, tłuszcze stanowiące 35-40 % dziennej dawki kalorii to głównie oliwa z z oliwek, masło, oleje roślinne, oraz tłuszcze zawarte w mięsie i rybach. Dieta wprowadza organizm w łagodna ketozę, na której niektórzy chudną nawet 5 – 9 kg na miesiąc.
Aby uzyskać trwały efekt konieczne jest ograniczenie picia kawy, herbaty, alkoholu, rzucenie palenia. Zalecane jest uzupełnianie witamin i minerałów (za wyjątkiem żelaza), koenzym Q10 oraz L-karnitynę. Niemiernie ważnym elementem jest konieczność spożywania minimum 2 litrów płynów (najlepiej wody z cytryną), dziennie aby nie dopuścić do obciążania nerek.
Produkty zakazane:
Dieta wyklucza spożywanie produktów mącznych( chleb, makaron, sosy i zupy zagęszczane mąka, naleśniki, placki, pizzę), ziemniaków, kukurydzy, fasoli, grochu, ryżu, słodyczy i napojów słodzonych, warzyw zawierających skrobię, jogurtów, mleka, wszystkich owoców.

Wpływ diety Atkinsa na zdrowie

Dieta od wielu lat cieszy się dużą popularnością w Ameryce ale również w Europie. Posiada jednak wiele skutków ubocznych; Zakwasza organizm, podwyższa poziom złego cholesterolu, zawiera zbyt wiele kwasów tłuszczowych, białka, witaminy A, soli, żelaza, fosforanów a jednocześnie jest zbyt uboga w błonnik, witaminę C, witaminy z grupy B. ponad to powoduje powstawanie niedoborów potasu, wapnia, magnezu.
W wyniku niedoboru błonnika zwiększa się ryzyko chorób żołądka i jelit, na skutek spożywania niewystarczającej ilości wody, nieprzetworzone resztki białka mogą nadmiernie obciążać nerki Zwiększa ryzyko miażdżycy, udaru mózgu i zakrzepów, osteoporozy i chorób nerek. Tej diety nie mogą stosować osoby cierpiące na cukrzycę, nadciśnienie oraz posiadające podwyższony poziom cholesterolu i miażdżycę.