Dieta ziemniaczana – inspirujący jadłospis
Ziemniaki to bogate w witaminy i składniki mineralne rośliny, które mylnie uważane są za ciężkostrawne. W rzeczywistości same ziemniaki, przyrządzone w odpowiedni mogą być dietetyczną potrawą. Potrawy z ziemniaków nie muszą być nudne. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na to, jak smacznie i zdrowo przygotować dla siebie dietę ziemniaczaną.
Czy ziemniaki są tuczące? – Fakty i mity
Ziemniaki zawierają dużo skrobi. Jest ona jednak lekkostrawnym węglowodanem, który w dodatku wspomaga pracę układu pokarmowego. Oprócz skrobi ziemniaki posiadają dużo błonnika – składnika pożądanego na dietach odchudzających. Główną zaletą błonnika jest walka z zaparciami, usprawnianie pracy jelit i obniżanie szkodliwego nadmiaru cholesterolu. Ziemniaki same w sobie, w szczególności gotowane, to lekka potrawa, która dodatkowo pozytywnie wpływa na sytość w ciągu dnia. Dodane do ciężkostrawnych obiadów mogą się jednak przyczynić do przyrostu wagi.
Na czym polega dieta ziemniaczana?
Przez około dwa tygodnie spożywamy potrawy zawierające ziemniaki w lekkostrawnej formie. Aby nie były tuczące, nie powinno się podawać ich z innymi, ciężkimi potrawami. Stąd wziął się bowiem mit o tuczących właściwościach ziemniaków. Prawdą jest, że to dodatki, jakie spożywamy w towarzystwie ziemniaków sprawiają, że przybieramy na wadze – np. czerwone mięso lub tłuste sosy.
Znaczenie ma również sposób przyrządzenia samych ziemniaków. Dieta ziemniaczana opiera się na ziemniakach pieczonych w mundurkach lub gotowanych, szczególnie na parze. Można je jeść nie tylko na obiad – ciekawym pomysłem są różnego rodzaju sałatki z dodatkiem gotowanych ziemniaków.
Ziemniaki – najważniejsze składniki odżywcze
Bulwa ziemniaka wcale nie jest bezwartościowym wypełniaczem do obiadów. Ziemniaki bogate są w witaminę C, fosfor oraz potas. Witamina C odpowiedzialna jest za utrzymywanie odporności organizmu, zapobieganie nowotworom, zdrowy stan skóry i łatwiejsze gojenie się ran. Ułatwia też wchłanianie się żelaza z innych pokarmów. Potas to natomiast ważny elektrolit, który odpowiada za prawidłową pracę serca i zmniejsza nadciśnienie tętnicze.
Potrawy z ziemniaków – przykładowy jadłospis
Dietetyczne szaszłyki z ziemniakami
Do przygotowania ziemniaczanych szaszłyków, oprócz samych ziemniaków, możemy wykorzystać dowolnie paprykę, rzodkiewkę, cukinię, ogórka, a także chude mięso, np. z łososia. Ziemniaki gotujemy przez około 20 minut, a rybę oczyszczamy i kroimy w kostkę, możemy ją również natrzeć w marynacie z ulubionych przypraw i odrobiny soku z cytryny. Warzywa również kroimy w kawałki i nabijamy na patyk. Ziemniaki kroimy i nabijamy dopiero po ostygnięciu. Szaszłyki grillujemy lub pieczemy około kilka minut.
Ziemniaki z kefirem
Połączenie ziemniaków z kefirem lub śmietaną to zapomniany, ale prosty i smaczny przepis. Gotowane ziemniaki polewamy dowolnie śmietaną lub kefirem, dodajemy koperek i szczypiorek. Bardziej zaawansowaną, lecz także prostą wersją jest wykonanie zapiekanki ziemniaczanej z kefirem. Kroimy cebulę i ziemniaki w talarki, cebulę dodatkowo przysmażamy, a ziemniaki częściowo gotujemy. Formę wykładami gotowanymi plastrami ziemniaków i przysmażonymi talarkami cebuli, dodajemy tarty żółty ser i kefir. Zapiekankę pieczemy przynajmniej 30 minut, dodajemy resztkę startego sera na wierzch i pieczemy kolejne 15 minut.
Kotlety ziemniaczane
Świetnym pomysłem na obiad, zamiast tradycyjnych ziemniaków, są kotlety ziemniaczane. Ziemniaki obieramy, gotujemy i osuszamy nieco z wody. Następnie gnieciemy je. Podsmażamy cebulę. Dodajemy odrobinę mąki pszennej, bułki tartej i ulubionych przypraw. Mieszamy wszystko, aż powstanie masa, z której formujemy kotlety. Obtaczamy je w bułce tartej i smażymy, po kilka minut z każdej strony. Takie kotlety możemy podawać z sosem lub surówką.