Dieta ziemniaczana – fakty i mity

Dieta ziemniaczana – wstęp

Ziemniaki to dodatek do obiadu w większości polskich domów. Są dobrym dodatkiem do wielu potraw i idealnie komponują się z mięsem, ale również z potrawami wegetariańskimi. Smakują prawie każdemu a wiele osób nie wyobraża sobie swojego jadłospisu bez udziału tych warzyw. Niestety powstało wiele mitów na temat ziemniaków a niektórzy są przekonani o ich złym wpływie na sylwetce. Tymczasem te warzywa posiadają wiele cennych składników odżywczych a nawet powstała specjalna dieta ziemniaczana dla sympatyków tych warzyw.
Pierwszą ważną zaletą ziemniaków jest to, że posiadają one lekko strawne węglowodany, białko które powinno znaleźć się w każdej zdrowej diecie, niezbędny do prawidłowego procesu trawienia błonnik oraz duży procent wody. Drugą ważną zaletą tych warzyw jest ich niska kaloryczność. To powoduje, że dieta ziemniaczana jest skuteczna. Aby przekonać się do spożywania tych warzyw poniżej znajdziesz kilka mitów i faktów dotyczących ziemniaków.

Mity na temat ziemniaków:

  1. Ziemniaki nie posiadają żadnych wartości odżywczych – ziemniaki posiadają duże ilości witamin B1, B5, B6 oraz C. Są również doskonałym źródłem potasu, żelaza i cynku a więc składników mineralnych.
  2. Ziemniaki mają zły wpływ na zdrowie – jest to kolejny mit, warzywa te mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Obniżają ciśnienie, są pomocne w usuwaniu nadmiernej ilości wody z organizmu, poprawiają stan skóry oraz działają dobroczynnie na wzrok, przyczyniają się do redukcji stresu.
  3. Ziemniaki są tuczące – warzywa te wcale nie są tuczące. Jeśli dodamy do nich sos albo ciężkostrawne mięso oczywiście będzie to miało zły wpływ na naszą sylwetkę. Same ziemniaki są niskokaloryczne i spożywając je w takiej formie nie ma możliwości aby niekorzystnie wpłynęły na stan sylwetki.
  4. Ziemniaki nie służą urozmaiceniu posiłków – jest to kolejny mit działający na niekorzyść tych warzyw. Wszystko zależy od naszej chęci i odrobiny pomysłu na przygotowanie tego warzywa. Można bowiem podać je tradycyjnie jako dodatek do obiadu, ale również wykorzystać w sałatce czy wykonać zdrowe i niskokaloryczne placki.

Każdy mit o ziemniakach można więc obalić. A teraz kilka istotnych faktów na temat tych warzyw będących podstawą diety ziemniaczanej.

Fakty na temat ziemniaków

  1. Ziemniaki to zdrowy i dietetyczny produkt – jest to prawda, ponieważ tak jak inne warzywa ziemniaki są zdrowe i posiadają wiele cennych składników odżywczych.
  2. Ziemniaki dają poczucie sytości – to kolejny fakt świadczący na korzyść tych warzyw. Nie dość, że są niskokaloryczne co dobrze wpływa na sylwetkę, dają równie tak ważne w diecie odchudzającej poczucie sytości dzięki któremu unikniesz niepotrzebnego podjadania.
  3. Witamina C i potas to ważne składniki odżywcze zapewniane przez ziemniaki – to prawda. Spożycie 200 g ziemniaków zapewnia aż połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C oraz 40% zapotrzebowania na potas.
  4. Ziemniaki to tani sposób na uzupełnienie diety – te warzywa są tanie i dostępne w każdym sklepie z żywnością. Warto więc włączyć je do swojego jadłospisu.
  5. Ziemniaki przyczyniają się do zachowania odpowiedniego ph – ze względu na to, że ziemniaki są alkaiczne, zasadowe pomagają utrzymać prawidłowy poziom ph w organizmie.
  6. Ziemniaki są idealnym dodatkiem do wielu dań – te bogate w wartości odżywcze warzywa można dodać do prawie każdego dania i zawsze dodadzą mu smaku.

Zakończenie

Ziemniaki to podstawowy element diety ziemniaczanej która ma coraz szersze grono swoich zwolenników. Dzięki tym warzywom z pewnością twoja dieta będzie smaczniejsza a organizm otrzyma wiele cennych składników odżywczych. Warto więc rozważyć włączenie ich do jadłospis. Jak w kwestii każdego produktu warto jednak pamiętać o zachowaniu umiaru, gdyż wszystko spożywane w nadmiernych ilościach przyniesie negatywne skutki. Aby ziemniaki nie szkodziły sylwetce najlepiej przygotować je poprzez pieczenie w folii albo gotować na parze w mundurkach.