Dieta 1000 kalorii – przykładowy jadłospis.

Prawdopodobnie najpopularniejsza i polecana jako najskuteczniejszy sposób odchudzania bez efektu jo-jo, to dieta 1000 kalorii. pozwala stracić 0,5 – 1kg tygodniowo. Jest ona oparta na przekonaniu, że główną przyczyną tycia są dostarczanie do organizmu większe porcje energii, niż ciało rzeczywiście potrzebuje. W założeniach diety istotne znaczenie ma także aktywność fizyczna a ściślej mówiąc jej brak lub zbyt mało ruchu.

Dieta 1000 kalorii – zasady

Polega na skrupulatnym liczeniu kalorii i nieprzekraczaniu ich dziennej dawki czyli 1000 kcal. Wyjątek stanowią osoby pracujące ciężko fizycznie, u których dopuszczalna dobowa dawka kcal to 1800.

  1. Posiłki powinny być spożywane regularnie.
  2. W ciągu dnia ilość posiłków powinna być podzielona na 5 porcji.
  3. Każdy posiłek ma określoną wartość.

Dieta 1000 kalorii – przykładowy jadłospis

Przed śniadaniem szklanka wody z cytryną.

I śniadanie – 250 kcal
kromka pieczywa pełnoziarnistego lub tost ciemny z masłem, plaster szynki lub sera żółtego, liść sałaty, do wyboru pomidor lub ogórek,
herbata ziołowa lub owocowa

II śniadanie – 100 kcal
100 g chudego sera lub serka wiejskiego ze szczypiorkiem.
kawa lub herbata

Obiad – 350 kcal
10 0- 150 g chudego mięsa np. pierś z indyka uduszona z łyżeczką oleju rzepakowego, 200 g gotowanych warzyw: fasolka szparagowa, brokuł, kalafior, marchewka, seler, ziemniak w ilości 1 sztuk.
herbata lub woda z cytryną,

Podwieczorek – 100 kcal
2 brzoskwinie lub 5 kostek czekolady,
kompot bez cukru lub herbata

Kolacja – 200 kcal
sałatka 100g chudej wędliny, 1 jabłko (kwaśne), 1 ogórek kiszony, 1 cykoria, 100 ml naturalnego jogurtu.
świeżo wyciśnięty sok z selera.

Przed snem dobrze jest wypić ciepłą herbatę np. miętową lub z pokrzywy.

Komponując dietę 1000 kcal wykorzystuje się wszystkie składniki pożywienia jakie są niezbędne dla organizmu i jest to jej ewidentną zaletą. Dzięki temu ryzyko powstawania niedoborów pokarmowych jest dużo mniejsze. Jadłospis zawiera białka, węglowodany i tłuszcze ale w niewielkich ilościach. Dlatego składniki powinny być jak najbardziej odżywcze, z kolei żywność przetworzona i cukier całki=owicie wyeliminowany.

Co można jeść na diecie 1000 kcal

Szczególnie zaleca się produkty zbożowe, które są bogate w błonnik pokarmowy, gruboziarniste kasze, chude mięsa, ryby morskie, drób ekologiczny bez skóry, odtłuszczone mleko, mleko roślinne, ze względu na ilość cukru owoce zalecane są w niewielkiej ilości.

Zalecenia czyli jak przygotowywać potrawy

Nie zaleca się przygotowywania potraw smażonych, wskazane jest krótkie gotowanie oraz pieczenie na ruszcie i w folii. Najkorzystniej jest jednak spożywać kiszonki i produkty na surowo o ile to możliwe. Nie słodzić i nie doprawiać potraw mąką ani zasmażkami. Jogurtem naturalnym lub śmietanką roślinną zastąpić śmietanę. Oliwę i oleje roślinne używać w minimalnych ilościach. Z kolei alkohol pod każda postacią odstawić całkowicie, podobnie jak ostre przyprawy, ze względu na ich pobudzający apetyt charakter.
Przed każdym posiłkiem dobrze jest wypić szklankę wody z cytryna lub wody pietruszkowej. Pomaga to w przyspieszeniu trawienia oraz wypełnia żołądek, dzięki jest on w stanie pomieścić mniej jedzenia.
Aby zminimalizować uczucie głodu pomorze picie wody przed posiłkiem oraz krojenie potraw na plasterki i układanie je na małym talerzu. Dzięki temu zabiegowi optycznie wydaje się, że jedzenia jest więcej.

Dla kogo jest dieta 1000 kcal?

Ze względu na bardzo niską kaloryczność tej diety, nie nadaje się ona dla mężczyzn ani dla sportowców. Może być stosowana głównie przez kobiety prowadzących mało aktywny tryb życia oraz nie posiadające problemów z tarczycą, głównie chodzi tu o niedoczynność tarczycy. Ponad to jest przeciwwskazana dla kobiet w ciąży, mam karmiących oraz dzieci i młodzieży w okresie dojrzewania.