Dzięki tym ćwiczeniom wymarzone nogi są o krok
Dieta i redukcja swojej wagi to zawsze coś, co większość z nas by chętnie przyjęła. Wiele z nas bowiem narzeka na zbędny tłuszczyk tam czy ówdzie. Jednak często sama dieta nie jest wystarczająca. Czasami, aby lepiej wyrzeźbić nogi, czy wzmocnić je odpowiednio trzeba trochę poćwiczyć. Jak zacząć ćwiczyć nogi i jakie ćwiczenia warto wykonywać przede wszystkim?
Kiedy ćwiczyć
Każdy z nas jest inny. Przekłada się to na wiele aspektów naszego życia : na zapotrzebowanie kaloryczne, wygląd ciała, czy to, ile powinniśmy ćwiczyć. Standardowo – powinno się ćwiczyć i ruszać jak najwięcej. Ale nikt przecież po roku siedzenia w domu, przed komputerem nie pobiegnie maratonu.
Podobnie jest z ćwiczeniami. Jeśli mieliśmy dłuższą przerwę od ćwiczeń, najlepiej jest zacząć powoli. Zwłaszcza, przy nogach. Jakby nie patrzeć, nawet będąc w domu zakwasy na nogach nie są miłe. Dlatego najpierw powinno się poćwiczyć kilkanaście minut na przykład 10-15 minut, zobaczyć jak się czujemy i jak będzie jutro.
Kiedy wszystko będzie okey, możemy pomyśleć o tym, by za dwa, trzy dni znów poćwiczyć i tak wyrobić w sobie nawyk ćwiczeń. Nie ma co katować się codziennymi ćwiczeniami, podczas gdy nasze nogi są całe w zakwasach.
To tylko spowoduje, że nie będzie chciało się nam podjąć aktywności i stawać się coraz zdrowszym, szczuplejszym i atrakcyjniejszym.
Jeśli siedzimy w sporcie już trochę i możemy powiedzieć, że znamy już lepiej możliwości naszego ciała podnosimy poziom ćwiczeń. Zaczynamy ćwiczyć częściej i dłużej. W pewnym momencie zauważymy nawet, że potrafimy ćwiczyć codziennie, bez zakwasów, a nasza figura znacznie się poprawiła.
System reklamy Test
Ćwiczenie na nogi
Każde ćwiczenia na nogi powinniśmy poprzedzić odpowiednią rozgrzewką. Najlepiej kilka razy zrobić wymachy nóg, najwyżej jak potrafisz. Następnie spróbuj wykonać kilka podskoków na obu nogach – jakbyś miał skakankę. Ostatnim ćwiczeniem na rozgrzewkę będą podskoki na jednej nodze, potem drugiej.
Po takiej rozgrzewce jesteś gotowy na ćwiczenie mięśni nóg.
Pierwszą propozycją są przysiady. Standardowo stajemy w lekkim rozkroku, wyciągamy ręce do góry i trzymając proste plecy robimy przysiad. Powtarzamy przynajmniej 10 razy – następnie możemy dodawać sobie utrudnienia, np. podniesienie nogi, jednak zależy to od stopnia naszego zaawansowania.
Druga propozycja to przysiady w szerokim rozkroku. Stajemy w owym szerokim rozkroku, ręce umieszczamy na biodrach. Stopy skierowane palcami na zewnątrz. Wykonujemy przysiad – 10 razy.
Trzecia propozycja ćwiczeń na nogi to wyciąganie nogi w tył. Należy zrobić półprzysiad, a dłonie spleść przed sobą. Wykonujemy wypad lewej nogi w tył i wracamy do pozycji wyjściowej. Nogę na której stoisz utrzymuj cały czas zgiętą, a tą którą wyciągasz w tył – wyprostuj. Powtórz 10 razy na jednej nodze, zmień ją i znów powtórz 10 razy.
Czwarta propozycja to popularny rowerek. Kładziemy się na plecach, nogi unosimy tworząc kąt prosty. Następnie robimy okręgi w powietrzu naśladując ruch, jaki robimy jadąc na rowerze. Na początku możemy spróbować zrobić rowerek około pół minuty.
Później możemy próbować wydłużać ten czas, podobnie z wcześniej wymienianymi ćwiczeniami. Im bardziej czujemy się na siłach, tym więcej możemy robić powtórzeń.
Nie zapomnij o rozciągnięciu nóg
Aby uniknąć zakwasów lub nieprzyjemnego naciągnięcia któregoś z mięśni, po wykonanych ćwiczeniach należy rozciągnąć mięśnie. Najłatwiej jest usiąść na podłodze z nogami wyciągniętymi prosto przed siebie. Następnie przyciągamy stopy do siebie, a potem kierujemy je maksymalnie od siebie.
Drugim sposobem na rozciągnięcie mięśni nóg jest stanięcie krok od ściany. Opieramy się o nią jedną ręką, a drugą przyciągamy jedną nogę do pośladka. Wytrzymujemy tak około pół minuty i zmieniamy nogę.