Dieta kapuściana opinie – wady i zalety diety

Posty były znane już od wieków, jako element religijny, dziś nadal są w modzie tyle, że mają przede wszystkim znaczenie zdrowotne i estetyczne. Rzadziej używana nazwa post została zastąpiona głodówka lub dietą oczyszczającą, dieta kapuściana jest jedną z nich. To jedna z diet o bardzo niskiej kaloryczności w których dzienna racja żywieniowa nie przekracza 1000 kcal. Polega ona na spożywaniu w ciągu dnia min. 2 posiłków zupy lub bigosu składającego się głównie z kapusty kiszonej, włoskiej lub innej. Do dania składającego się przede wszystkim z warzyw dopuszcza się odrobinę oliwy z oliwek oraz niewielki dodatek mięsa chudego. Taki posiłek można spożywać w dowolnej ilości i wedle zapotrzebowania, dzięki czemu nie dopuszcza się do powstawania poczucia głodu. Brak uczucia głodu jest dużą zachęta dla osób myślących o tej diecie.

Zasady Diety kapuścianej

Dieta kapuściana zwana również dietą prezydencką według zasad powinna składać się głównie z zupy warzywnej w skład której wchodzą warzywa. Należą do nich: kapusta, pomidory, cebula, marchew, seler i papryka. Dodatkowo w niewielkich ilościach dopuszczalne jest wzbogacenie potraw i posiłków dodatkiem niewielkiej ilości mięsa i owoców. Dieta całkowicie eliminuje produkty zbożowe i nabiał za wyjątkiem mleka.

Plusy stosowania diety kapuścianej

Jest to dieta przede wszystkim bardzo prosta i szybka w przygotowaniu, wystarczy ugotować jeden posiłek czyli zupę warzywną i spożywać ją do woli, kiedy czujemy głód. Również zdobycie składników potrzebnych do jej przygotowania nie stanowi żadnego problemu.
Dieta ponad to jest stosunkowo niedroga oraz sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn.
Stosując dietę można schudnąć ok.3 kg w ciągu tygodnia, z czego wynik, że jest to dobry sposób na szybką utratę masy ciała.
Dieta kapuściana należy do diet krótkoterminowych dlatego czas jej stosowania nie powinien być dłuższy niż 2 tygodnie.

Minusy diety kapuścianej

Jeżeli zależy nam nie tylko na zrzuceniu zbędnych kilogramów ale również na zdrowiu to może się okazać, że w diecie kapuścianej minusów będzie więcej niż plusów. Szybki ubytek masy ciała to przede wszystkim utrata wody z organizmu, ilość tkanki tłuszczowej prawdopodobnie pozostanie taka sama.
Przede wszystkim po dłuższym stosowaniu dieta ta prowadzi do spalania mięśni; ponad to zwiększa ryzyko osteoporozy na skutek niedoborów wapnia, a także żelaza, witamin B1, B12, PP. Przyczynia się do powstawania problemów żołądkowych oraz powoduje wzdęcia. Niska kaloryczność diety może sprzyjać złemu samopoczuciu a tym samym pojawieniu się bólu głowy, osłabienia, omdlenia, przyspieszonej akcji serca oraz może pojawić się uczucie permanentnego zimna. Zbyt długie stosowanie tego sposobu odżywiania doprowadza do pogorszenia stanu skóry, osłabienia paznokci i wypadania włosów. Po mimo dostarczania sporej ilości błonnika zawartego w warzywach i owocach dieta może doprowadzić do rozregulowania metabolizmu.

Można powiedzieć, że dieta prezydencka zalicza się do diet umożliwiających szybkie chudnięcie. Przeznaczona jest dla tych, którzy chcą szybko schudnąć ale nie mają na to czasu i cierpliwości, oczekują szybkich efektów. Zdecydowanie nie można odmówić jej skuteczności, jednak można spodziewać się w konsekwencji efektu jo-jo. Być może dobrą opcją jest potraktowanie takiej dwutygodniowej diety jako wstęp do zmiany odżywiania. Pozwoli to uniknąć , lub ograniczyć efekt szybkiego przybierania na wadze po zakończeniu stosowania diety. Dodatkowo, jeżeli zostanie zachowany umiar i zaczniemy dbać o codzienną, regularną aktywność fizyczną są duże szanse aby nie przytyć z powrotem.