Dieta jabłkowa – na czym polega ?

Jabłka to jedne ze smaczniejszych owoców, które są tanie i dostępne przez cały rok. Ze względu na niską kaloryczność to właśnie jabłka są najchętniej wybieranymi owocami, spośród dostępnych na naszych bazarach. Jak zatem powinna wyglądać dieta jabłkowa? Czy każdy może ją stosować? oraz na jakie efekty możemy liczyć? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule poniżej.

Dieta jabłkowa pozwoli nam nie tylko pozbyć się zbędnych kilogramów, ale dodatkowo oczyści nasz organizm. Jak wiadomo, głównym składnikiem naszej diety są jabłka, które zawierają najsilniejsze przeciwutleniacze, m.in kwercetynę, która uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega podwyższaniu się poziomu cholesterolu. Stosowanie diety jabłkowej może hamować rozwój miażdżycy oraz choroby niedokrwiennej serca. Warto zaznaczyć, że już dwa jabłka spożywane codziennie potrafią zaspokoić jedną trzecią dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Ponadto te owoce bogate są pierwiastki mineralne, takie jak: potas, krzem, cynk, żelazo, magnez, miedź.

Zasady stosowania diety jabłkowej

Dieta jabłkowa może być stosowana w dwóch wariantach. Ten mniej restrykcyjny zakłada, że jabłka będą tylko dodatkiem do zbilansowanych posiłków, natomiast w opcji bardziej rygorystycznej jabłka stanowią jedyny składnik posiłku. Większość diet, w których dominuje tylko jeden składnik, są niestety ryzykowne, ze względu na niedostarczenie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego warto pamiętać, że ten wariant diety jabłkowej może być stosowany nie dłużej niż 7 dni, ze względu na ryzyko wyniszczenia organizmu. Wielu dietetyków, potwierdzi, że dieta jabłkowa nie powinna polegać tylko na spożywaniu samych jabłek. Dobrze jest urozmaicić jadłospis o różne produkty, przy czym warto pamiętać o zmniejszeniu kaloryczności posiłków do 1000 kalorii na dobę. Na kilka dni przed stosowaniem diety jabłkowej dobrze jest stopniowo ograniczać ilość jedzenia, głównie słodyczy, alkoholu i kawy.

Na jakie rezultaty możemy liczyć podczas stosowania diety jabłkowej?

Głównym efektem stosowania diety jabłkowej jest przede wszystkim oczyszczenie organizmu z toksyn, usprawnienie prawidłowej pracy jelit, wzmocnienie układu odpornościowego oraz utrata kilogramów. Jak wiadomo jabłka są mało kaloryczne, bowiem jeden średniej wielkości owoc ważący ok. 150 g, ma od 50 do ok. 90 kcal. Warto jednak zaznaczyć, że jabłka są bogatym źródłem cukrów, dlatego nie należy spożywać ich wieczorem, szczególnie w dużych ilościach.
W procesie odchudzania bardzo istotną rolę odgrywają pektyny. Ten rodzaj błonnika, który rozpuszcza się w wodzie, dodatkowo pęcznieje, dając nam poczucie sytości. W jabłkach najwięcej pektyn znajdziemy w gniazdach nasiennych, które niestety są niejadalne. Świetną alternatywą będzie spożywanie surowych jabłek, które dostarczą również wielu składników odżywczych. Warto również zaznaczyć, że jedzenie nieobranych jabłek, dostarczy naszemu organizmowi znacznie większą ilość błonnika, niż przetworzone owoce.

Poniżej przedstawiamy przykładowy jadłospis:

śniadanie:
owsianka na wodzie z nasionami chia, z dodatkiem jabłka, cynamonu, miodu lub ksylitolu

obiad:
pieczona pierś kurczaka z jabłkami i żurawiną, ryż, sałaty

podwieczorek
pieczone jabłko z przyprawami korzennymi

kolacja
surówka z marchewki i jabłka ze skórką z dodatkiem soku z cytryny

Jeżeli chodzi o proporcję i gramaturę naszego jadłospisu, należy wziąć pod uwagę masę ciała ze względu na ilość spożywanych kalorii. Tak więc jedzmy i pijmy soki na zdrowie.