Dieta Dukana – stosowanie i przeznaczenie

Nadwaga to problem społeczny, który w naszym kraju pojawia się coraz częściej. Szczupła sylwetka i prawidłowy wskaźnik masy ciała, to nie tylko kwestia estetyki czy dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim zdrowia. Nadwaga, która z czasem przeradza się w otyłość, jest jednym z czynników, które przyczyniają się do rozwoju groźnych chorób. Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i miażdżyca – to ledwie garść jednostek chorobowych, które znacznie częściej występują u osób z nadmierną masą ciała, niż u osób szczupłych. Dróg do osiągnięcia wymarzonej sylwetki jest wiele. Sukces będzie zależał od wdrożenia optymalnej diety połączonej z odpowiednią dawką ruchu.

Dieta Dukana – co to takiego?

Pierre Dukan zasłynął dzięki stworzonej przez siebie diecie. Przeglądając serwisy traktujące o dietach czy optymalnym sposobie odżywiania, można z łatwością zorientować się, że dieta Dukana budzi sporo emocji. Ma ona zarówno zagorzałych zwolenników, którzy podkreślają, jak wiele kilogramów udało im się zrzucić, przestrzegając rygorystycznych zasad diety, jak i przeciwników, którzy zauważają, że w niektórych przypadkach, taki sposób odżywiania może okazać się szkodliwy. Na dietę Dukana składają się cztery etapy. Chcąc zredukować masę ciała, trzeba trzymać się schematu. Co można jeść, będąc na tej diecie? Z pewnością nie przypadnie ona do gustu wegetarianom, ponieważ w dużej części składa się z produktów białkowych. Oczywiście, nie samym białkiem człowiek żyje, dlatego też trzeba do jadłospisu wplatać warzywa – jednak trzeba to robić według ściśle określonych zasad gry.

Kolejne etapy diety Dukana

Dieta Dukana to cztery, kolejno następujące po sobie, fazy odżywiania. Każda z nich ma nieco inny cel. Faza pierwsza, to czas na ostry atak. Ile trwa? To zależy od tego, jak duży ma być docelowy spadek masy. Im więcej kilogramów chcesz w sumie zrzucić, tym dłuższa powinna być faza pierwsza. Należy jednak pamiętać, że każda dieta jest swego rodzaju obciążeniem dla organizmu. Dbając o zdrowie, nie można go nazbyt eksploatować. W fazie pierwszej główną rolę odgrywają produkty białkowe. W zasadzie to możesz spożywać wyłącznie to, co ma w sobie proteiny. Faza druga polega z koleina tym, że na przemian jesz produkty proteinowe oraz warzywa. Musisz wypracować schemat. W jeden dzień możesz jeść same produkty białkowe, a w następny produkty białkowe w połączeniu z warzywami. Inny schemat to np. 3/3, gdzie przez trzy dni pod rząd jesz wyłącznie produkty proteinowe, a przez kolejne trzy łączysz je z warzywami. Jak długo trwa ten etap? Do skutku, czyli tak długo, aż osiągniesz upragnioną wagę. Faza trzecia to czas na utrwalenie osiągniętych efektów. Ilość zrzuconych kilogramów pomnóż razy 10 – wynik, który otrzymasz, to będzie liczba dni trwania fazy trzeciej. Co możesz jeść? Na Twój codzienny jadłospis będą składały się produkty białkowe oraz warzywa z poprzednich faz, a także niektóre owoce, chleb pełnoziarnisty w ograniczonej ilości czy produkty z zawartością skrobi. Jest jeszcze faza czwarta, która poświęcona jest na stabilizację wagi. Do swojej diety możesz stopniowo włączać inne produkty, jednak pamiętaj o tym, aby w jeden dzień w tygodniu sięgać wyłącznie po proteiny.

Jakie zagrożenia niesie dieta Dukana?

Zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek dietę eliminacyjną, to skonsultuj swój pomysł z lekarzem lub dietetykiem. Wykonaj podstawowe badania diagnostyczne pozwalające na ocenę stanu zdrowia. Dieta Dukana, jako że w dużej mierze opiera się na produktach proteinowych, to może stanowić zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania nerek czy wątroby.