Dieta Cambridge – pierwsze kroki z dietą

Problemy z nadwagą dotykają coraz więcej osób, również tych młodych. Zaczyna się niewinnie, ot kilka dodatkowych kilogramów. Wystarczy jednak dłuższa utrata czujności i problemy zaczynają narastać. Nadmiar tkanki tłuszczowej to poważny problem zdrowotny. Choroby cywilizacyjne wywoływane przez nadwagę i otyłość nie tylko mogą znacząco pogorszyć komfort codziennego życia, lecz coraz częściej prowadzą nawet do śmierci. Zdrowy styl życia, odpowiednio zbilansowana dieta oraz higiena sportowa pozwolą utrzymać wagę w ryzach. Co jednak zrobić, by zrzucić zbędne kilogramy? Z pomocą przychodzą rozmaite diety – między innymi dieta Cambridge.

Pierwsze kroki – zanim zaczniesz dietę

Zanim zdecydujesz się na radykalną zmianę sposobu odżywiania i sięgniesz po dietę Cambridge, sprawdź stan swojego zdrowia. Zgłoś się do lekarza, niech zleci przynajmniej podstawowe badania. Jeżeli chcesz osiągnąć optymalne efekty w odchudzaniu, to nie zaszkodzi skorzystać również z porad dietetyka. Nie każda osoba może stosować każdy rodzaj diety. Dużo w tym przypadku zależy od wieku czy stanu zdrowia. Konsultacje ze specjalistami pozwolą Ci upewnić się, że nie masz żadnych przeciwwskazań do stosowania konkretnego planu odżywiania.

Dieta Cambridge – co to takiego?

Czytając opisy diet, można przeważnie natknąć się na zalecenia, aby sięgać po naturalne produkty – im mniej przetworzone, tym lepiej. Dieta Cambridge jest pod tym względem wyjątkowa. Podstawę codziennego jadłospisu stanowi w niej pożywienie sproszkowane. Są to gotowe koktajle czy zupy. Nie brakuje też batonów. Dieta Cambrigde ma już prawie 40 lat. Została opracowana przez angielskiego biochemika Alana Howarda w 1984 roku.

Jakie założenia ma dieta Cambrigde?

Główną istotą jest niska kaloryczność spożywanych posiłków. Wyróżnikiem diety jest również rodzaj pożywienia – cały system opiera się na sproszkowanym jedzeniu. Koktajle czy zupy przyrządza się z gotowego proszku. Dzięki temu mają one mało kalorii, jednak nie brakuje w nich składników odżywczych, dzięki którym organizm może normalnie funkcjonować. Każdy, kto chce przejść na dietę Cambridge musi zaopatrzyć się w sproszkowane posiłki – są one dostępne przez przedstawicieli programu Cambridge.

Kilka etapów do wymarzonej sylwetki

Efekty nie zostaną osiągnięte od razu. Zanim schudniesz, a następnie utrwalisz nową wagę, musisz przejść przez kilka etapów diety. Krok pierwszy to całkowita rezygnacja z tradycyjnego jedzenia. Zapomnij o kanapkach z ulubioną szynką. Nawet świeże warzywa nie są dozwolone. Jedyne co możesz spożywać to sproszkowane jedzenie. Jak długo trwa etap pierwszy? Jest to kwestia indywidualne, uzależniona m.in. od wagi wyjściowej oraz od tego, jak dużo chcesz schudnąć. Okres trwania etapu pierwszego waha się od 1 do 3 tygodni. W etapie drugim kaloryczność pożywienia przyjmowanego każdego dnia nieco wrasta, a Ty oprócz posiłków z saszetek możesz sięgać także po wysokobiałkowe jedzenie, jednak o ograniczonej kaloryczności. W etapie trzecim możesz do diety włączyć mleko, ryby, nabiał oraz warzywa i owoce. Dozwolone są również kasze. Kolejne dwa etapy to zwiększenie kaloryczności posiłków do 1500 kcal w ciągu dnia. Jeżeli chcesz utrzymać osiągnięty efekt i zależy Ci na tym, aby uniknąć efektu jo-jo, to wciąż musisz raz dziennie sięgać po sproszkowaną zupę lub koktajl. W przeciwnym razie szansa, że nie tylko wrócisz do wagi wyjściowej, lecz nabierzesz także dodatkowych kilogramów, znacznie wzrasta. Miej się zatem na baczności! I nie zapominaj o konsultacjach lekarskich!