Dieta Dukana a spożywanie alkoholu

Twórcą słynnej diety Dukana jest popularny francuski dietetyk Pierre Dukan. Składa się ona z czterech etapów, po przejściu których mamy osiągnąć swój cel, którym jest zredukowanie naszej masy ciała. Jak każda dieta tak i ta ma swoją główną zasadę. W przypadku diety Dukana jest to jedzenie dużej ilości produktów białkowych. Dietetyk uważa, że to jest główny środek na odchudzenie i oczyszczenie organizmu. Ponadto zaznacza, że po stosowaniu diety nie dopadnie nas efekt jo jo oraz będziemy długo cieszyć się piękną i zgrabną sylwetką.

Dieta Dukana  – co to za dieta?

Nie bez powodu dieta ta podzielona jest na cztery etapy. W 1 i 2 etapie zrzucamy zbędne kilogramy, natomiast w 3 i 4 skupiamy się, aby nie dopuścić do efektu jo jo. Dzięki temu po zakończeniu diety będziemy nadal cieszyć się zgrabną sylwetką ciała. Ponadto dzięki dużej zawartości białka w pokarmach my spadamy z wagi, ale nasza skóra pozostaje jędrna i nie wiotczeje ( a to bardzo ważne). Nie raz widzimy jak szybki spadek wagi ( chudnięcie na własną rękę) spowodował, że nasza skóra straciła jędrność i elastyczność, jednym słowem nieestetycznie obwisła. Dlatego tak istotne jest, aby podczas redukcji masy ciała dostarczać organizmowi potrzebne składniki odżywcze. Najgorsze co może być to chudnąc na tzw. głodówkach.

Nawadniaj organizm

Bardzo ważną rzeczą jest, aby podczas diety bardzo mocno nawadniać organizm. Należy pić bardzo duże ilości wody ( niegazowanej), nawet do 5 litrów dziennie. Po co tyle pić? Duża ilość wody pozwoli na dokładne oczyszczenie organizmu toksyn oraz ubocznych produktów przemiany materii. Ponadto dostarczając tak dużą ilość wody do organizmu zwiększymy pracę nerek ( filtrację) co usprawni oczyszczenie z zalegających w nas toksyn.

Dieta Dukana a alkohol

Dieta proteinowa doktora Dukana wymaga od nas wielu wyrzeczeń oraz przestrzegania restrykcji żywieniowych. Spożywanie alkoholu podczas jej trwania także jest nie wskazane. Zwłaszcza w fazie uderzeniowej ( pierwszej) powinniśmy wstrzymać się od spożywania alkoholu we wszelakiej postaci. Dlaczego? Otóż podczas spożywania dużej ilości białka tracimy gwałtownie masę ciała co już jest dla naszego organizmu szokiem. Dlatego w tym okresie nie powinniśmy dodatkowo obciążać naszego organizmu napojami alkoholowymi. Ponadto napoje alkoholowe są wysokokaloryczne co mogłoby zaburzyć efekt do jakiego dążymy stosując dietę. Alkohol dostarcza nam wielu tzw. pustych kalorii, które są bardzo ciężkie do spalania i mających tendencję do odkładania się w postaci tłuszczu w organizmie. Alkohol także wzmaga apetyt, a co za tym idzie podjadanie co na żadnej diecie redukcyjnej nie jest wskazane. Poza tym na diecie dukana nasza wątroba i nerki już intensywnie pracują, więc bezpieczniej dla naszego zdrowia będzie ich już dodatkowo nie obciążać. Oczywiście są też etapy diety , w których dopuszcza się spożywanie alkoholu. Mowa tutaj oczywiście o lamce wina czy drinku. Podczas okresu trwania diety zbytnie obciążenie organizmu większą ilością alkoholu mogłoby mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Wątroba będzie go znacznie wolniej rozkładać, a nerki nie będą aż tak mocno filtrować i pozbywać się toksyn ( już wystarczająco obciążone podczas kuracji). Dlatego może dojść do po spożyciu alkoholu do nudności, wymiotów, a nawet lekkiego zatrucia organizmu. Ponadto warto wspomnieć, że nawet osoby o mocnej głowie podczas diety nie są w stanie wypić aż tyle co przed nią. Dlatego bezpieczniej i zdrowiej jest całkowicie wyeliminować napoje alkoholowe.