Buty do biegania – jak wybrać te jedyne?

W momencie, kiedy decydujemy się zadbać o naszą sylwetkę oraz zdrowie- co można zrealizować na różne sposoby, a jednym z nich jest bieganie- warto zadbać o specjalistyczny sprzęt, by usprawnić radzenie sobie z trudami wynikającymi z aktywności fizycznej oraz zdobyć się na profesjonalizm.

Bieganie jest jednym ze sportów, których wykonywanie nie wiąże się z kosztami, jak na przykład w przypadku piłki nożnej, gdzie potrzebna jest piłka, albo boksu, do którego musimy mieć rękawice. Biegać może każdy, bez zbędnego przygotowania oraz szczególnego miejsca- po prostu ruszamy przed siebie, ot cała filozofia. Na dłuższą metę okazuje się, że warto jednak mieć wygodne buty. Co prawda pobiec możemy równie dobrze w zwykłych trampkach lub nawet bez obuwia, ale obuwie przeznaczone do bieganie sprawi, że będzie nam się biegło znacznie wygodniej i mniej boleśnie. Porządne buty mogą uchronić nas nawet przed kontuzją.

Buty do biegania – czym różnią się od zwykłych butów?

Odpowiednie buty przeznaczone do biegania ochronią nasze nogi, stawy, kości, ale także mięśnie, ścięgna i więzadła. Przyznać trzeba, że to całkiem solidna ochrona.
Podstawową różnicą między zwykłymi butami, a tymi do biegania jest odpowiednia amortyzacja, która jest szalenie istotna w przypadku pokonywania znacznych dystansów biegiem. Trzeba wiedzieć, że rozkłada się ona inaczej niż wtedy, kiedy idziemy. Z tego też powodu buty do biegania są wykonane w inny sposób. Elementy amortyzacyjne są w nich rozmieszczone na całej powierzchni buta, a nie tak jak w butach do chodzenia- gdzie na pięcie mamy cieńszą warstwę. Buty przeznaczone do biegania mają grubszą podeszwę, która jest kluczowa, bo podczas biegu uderzamy o podłoże z większą siłą niż kiedy maszerujemy. Mają także bardziej aerodynamiczny kształt, co pozwala na szybsze poruszanie stopami i zwiększa nasz komfort oraz efektywność.

Na co zwracać uwagę, kupując buty do biegania?

W przypadku, gdy zdecydujemy się na specjalistyczne buty do biegania, zwróćmy uwagę na to, po jakiej powierzchni będziemy przeważnie się poruszali. Istnieją bowiem buty do poruszania się po twardej, jaki i miękkiej nawierzchni. Jeśli zamierzamy biegać po twardym terenie, czyli po asfalcie, kostce brukowej albo betonie, kupmy buty z większą amortyzacją oraz stabilizacją stopy. Biegnąc po twardej nawierzchni nasze kroki są bardzo powtarzalne i najistotniejsze jest tutaj to, żeby stopa była stabilna. Inaczej wygląda to w przypadku nawierzchni miękkiej- błoto, ścieżki leśne; słowem- grząski teren- bo tutaj każdy krok wygląda inaczej, w związku z czym musimy zaopatrzyć się w buty, które posiadają mocno wyprofilowaną podeszwę. Zapewni to nam lepszą przyczepność na nierównym terenie i zwiększy bezpieczeństwo.

Kluczowym elementem jest także rozmiar obuwia i nasz komfort po ich założeniu. Buty najlepiej przymierzać w momencie, kiedy nasze stopy są zmęczone (czyli niech będzie to po południu lub wieczorem) – bo takie będą w trakcie biegania i będziemy mogli ocenić, jak się w nich wtedy czujemy i czy spełniają swoje zadanie. To bardzo ważne, żeby but był idealnie dopasowany od samego początku. Nie oczekujmy, że się rozchodzi i że za jakiś czas będzie lepiej. Jeśli pojawia się jakakolwiek wątpliwość, odstawmy buty i znajdźmy jakieś inne, bo dobrze dobrane obuwie sportowe będzie pasowało idealnie. Zróbmy to nawet kosztem wyglądu, bo znacznie lepiej jest mieć przeciętnie wyglądające buty, ale idealnie dopasowane, niż wyjątkowo piękne, lecz nienadające się do dłuższych dystansów.