Dieta na zdrowe oczy – na ratunek wzrokowi!

Siedzący tryb życia przed komputerem, praca i nauka zdalna oraz regularne korzystanie z telefonu znacznie obciążają nasze oczy. Oprócz sposobów doraźnych pragniemy zadbać o ich zdrowie długotrwale. Inny istotny aspekt – profilaktyka chorób wzroku, takich jak zaćma i jaskra, kojarzonych z osobami starszymi, powinna rozpoczynać się już w młodości. Dbanie o wzrok powinno mieć swoje źródło przede wszystkim w prawidłowej diecie.

Witaminy A i C na oczy – bogactwo antyoksydantów

Antyoksydanty chronią wzrok przed wolnymi rodnikami. Najbardziej znana witamina wykazująca pozytywne działanie na nasze oczy to witamina A. Należy szukać jej w roślinach zawierających dużo beta-karotenu, czyli w marchwi, pietruszce, a także roślinach zielonych takich jak jarmuż, brokuły i szpinak. Dużo witaminy A zawierają warzywa i owoce pomarańczowe i czerwone, takie jak papryka, pomidor, mango, morela i dynia. Niedobór witaminy A skutkuje gorszym widzeniem w nocy – tzw. kurzą ślepotą.

Witamina C wpływa pozytywnie nie tylko na nasza odporność i gojenie się ran. Jej niedobory są poważne dla naszych oczu – mogą powodować problemy z pękniętymi naczynkami ze względu na pogorszoną stan naczyń krwionośnych w obrębie oka. Witaminę C znajdziemy nie tylko w cytrusach – do dyspozycji mamy paprykę, porzeczki, kiwi, jagody, borówki, a także brokuły i brukselki.

Wchłanianie witaminy A – co najlepiej spożywać?

W tłuszczach, takich jak oleje roślinne (np. słonecznikowy), a także w orzechach, nasionach, mięsie ryb i nabiale znajdziemy bogactwo witaminy E. Pomaga ona we wchłanianiu beta-karotenu – dlatego dobrym sposobem jest łączenie witaminy E z witaminą A podczas posiłków. Potrawy mięsne i rybne powinny być spożywane zawsze w towarzystwie warzyw i owoców. Można również dolewać odrobiny olejów do sałatek lub wzbogacać nasze przekąski o orzechy, pestki i nasiona.

Niedobory minerałów a zdrowie naszych oczu

Na nasz wzrok pozytywnie wpływa także wiele niezbędnych minerałów – cynk, selen i mangan. Pomagają one w walce z wolnymi rodnikami. W przypadku cynku odbywa się to przez wytwarzanie barwnika w oku zwanego rodopsyną. Miedź ma natomiast właściwości prozdrowotne, jeśli chodzi o stan naszych naczyń krwionośnych w gałce ocznej.
Szukaj wymienionych minerałów w roślinach strączkowych, kaszy, owocach morza, rybach, nasionach, pestkach i orzechach. Jeśli chodzi o pestki, szczególnie dyni, zawierają one duże ilości miedzi.

Kwasy omega 3 niezbędne dla naszego oka

Nienasycone kwasy tłuszczowe pełnią istotną funkcję, jeśli chodzi o stan siatkówki oka, biorąc udział w profilaktyce problemów z plamką żółtą. Cennym źródłem kwasów omega 3 są ryby, m.in. makrela, śledź i łosoś. Osoby będące na diecie roślinnej również znajdą wystarczające ilości tego składnika spożywając oleje roślinne (np. olej lniany), siemię lniane, orzechy, pestki i nasiona.

Luteina i zeaksantyna na wzrok

Luteina oraz zeaksantyna to karotenoidy, które zmniejszają ryzyko wystąpienia powszechnych chorób oczu – dieta na zdrowe oczy w przyszłości powinna zatem stawiać na bogactwo tych składników. Na rynku dostępnych jest dużo suplementów diety zawierających luteinę i zeaksantynę w tabletkach. Postarajmy się jednak przede wszystkim, aby były one dostarczane z naszym codziennym pożywieniem. Luteinę możemy znaleźć w roślinach zielonych, takich jak jarmuż, szpinak, kapusta i pietruszka, a zeaksantyna występuje w dużej ilości w pomidorach, kukurydzy i brukselce.

Zadbajmy o oczy za pomocą różnorodnej diety bogatych w owoce i warzywa oraz niezbędne tłuszcze, a zachowanie dobrej sprawności naszego wzroku przez długie lata będzie znacznie łatwiejsze. W razie wątpliwości o zdrowie naszych oczu warto skonsultować się z okulistą, a także zasięgnąć profesjonalnej porady u dietetyka.