Rola antyoksydantów w diecie
Antyoksydanty w diecie pełnią istotną rolę. Nie może ich zabraknąć jeśli zależy nam na pełnowartościowym menu. Związki te, poza cudownymi właściwościami odmładzającymi, pomagają w wielu kwestiach związanych ze zdrowiem. Proces neutralizacji wolnych rodników w organizmie to skomplikowana reakcja chemiczna, która zachodzi za każdym razem, jak tylko antyoksydant natknie się na taki związek w naszym ciele. Przeciwutleniacze możemy podzielić na takie, które naturalnie występują w naszym ciele (czyli endogenne) oraz na egzogenne, które muszą być dostarczone przez suplementy lub odpowiednie produkty, bogate w te związki. Przeciwutleniacze to bardzo ciekawe związki, które powinny być obecne w każdej diecie.
Jakie związki są antyoksydantami i gdzie występują?
Związki, które pełnią rolę ochronną przed powstawaniem chorób naczyniowo-sercowych to poliflenole (kwas kawowy i elagowy), stilbeny (resweratrol) oraz flawonoidy (kwercetyna i kempferol). Występują one w wielu owocach takich jak winogrona, truskawki, brzoskwinie czy żurawina, brokuły i orzechy. Są to produkty, które można bezpiecznie spożywać na co dzień i o ile nie występuje na nie alergia to możemy śmiało nimi . Luteina i zeaksantyna to natomiast ważne związki dla oczu.
Kolejnymi związkami jakie pomagają przy procesie utleniania wolnych rodników to alfa i beta karoteny, likopen, witamina c, e, cynk i selen. Dzięki tym związkom wolniej zachodzi proces starzenia się komórek organizmu, co przede wszystkim wpływa na kondycję naszej skóry i organów wewnętrznych.
Jednym z najczęściej kojarzonych przez ludzi związkiem jest oczywiście słynny Koenzym Q10 (czyli ubichinon), który częściowo powstaje w organizmie, ale też może być suplementowany doraźnie odpowiednimi środkami uzupełniającymi dietę. Ponadto może być dostarczony do organizmu poprzez spożycie szpinaku, produktów pełnoziarnistych czy ryb.
Do czego może doprowadzić nadmiar lub niedobór antyoksydantów w organizmie?
Oczywiście, jak wiadomo, najważniejsze jest optymalnie zbilansowanie diety. Dzięki temu unikniemy nadmiaru jak i niedoborów pod względem witamin czy właśnie antyoksydantów. Bo każda przesada, czy to w jedną stronę czy w drugą może prowadzić do skutków ubocznych.
Niedobór przeciwutleniaczy w organizmie może doprowadzić między innymi do szybszego starzenia się skóry, komórek czy do rozwoju chorób układu krążenia. Ponadto ich niedobór może prowadzić również do miażdżycy, zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona czy Alzheimera. Oczywiście wszystko zależy od genetycznej podatności na te choroby, ale brak dbałości o dietę może znacznie podwyższyć szansę wystąpienia tych dolegliwości.
Niemniej nadmiar witamin oraz innych aksyontydantów w diecie może również prowadzić do skutków ubocznych. I tak np nadwyżka witaminy C może prowadzić do nudności lub bólów brzucha, a przy nadmiarze witaminy E mogą wystąpić ból głowy czy zaburzenia widzenia. Pozostałe przeciwutleniacze mogą prowadzić do takich dolegliwości jak zaburzenia trawienia, świąd skóry, wahania nastroju, kompulsywnością układu nerwowego lub w najgorszym przypadku może dojść do lekkiego uszkodzenia wątroby ze względu na problemy metaboliczne przy wchłanianiu tych związków.
Jak zapewnić optymalną dawkę antyoksydantów w diecie?
Najważniejsze w diecie jest zapewnienie optymalnej ilości związków takich jak witaminy, mikroelementy i właśnie antyoksydantów. Pozwoli to nam na skomponowanie menu, które zadowoli nas nie tylko pod względem smakowym, ale też kalorycznym. Odpowiednio zbilansowana dieta jest kluczem do sukcesu w trakcie odchudzania lub przybierania na masie (jeśli jest taka konieczność).
Najpewniejszym sposobem na ustalenie tego, w jaki sposób mamy suplementować lub dostarczać za pomocą produktów spożywczych konkretne związki odżywcze. Dzięki morfologii czy rozszerzonemu jonogramowi, specjalista, który nas weźmie pod swoje skrzydła, będzie mógł określić najlepszy sposób żywienia. Oczywiście należy również pamiętać o naszych o preferencjach żywieniowych i tzw. “cheat day” czyli dni, w których możemy sobie pozwolić na nadprogramowe przyjemności.