Mięso z indyka – czy warto je jeść?
Mięso z indyka w kuchni polskiej staje się coraz częściej wykorzystywane – głównie za sprawą rekomendacji lekarzy i dietetyków, którzy zwracają uwagę na to, jak ważna jest jakość mięsa w utrzymaniu zdrowej i pełnowartościowej diety. Chude, lekkie mięso często wykorzystywane jest jako alternatywa dla mięsa z kurczaka. Nie bez powodu! Oto największe zalety z regularnego spożywania mięsa indyczego.
Mięso z indyka – wartości odżywcze i wpływ na zdrowie
Mięso z indyka jest lekkie, chude i niskokaloryczne – filet z indyka zawiera zaledwie 80kcal w 100g. To świetne źródło białka dla osób zmagających się z nadwagą, a także wszystkich osób aktywnych fizycznie, które starają się rozbudować tkankę mięśniową. Mięso indycze zawiera dużą ilość witamin z grupy B, przede wszystkim witaminę B6 i B12, które są niezwykle ważne dla funkcjonowania układu nerwowego. Jest to także świetne źródło cynku, który odpowiada m.in. za dobrą kondycję skóry oraz bierze udział w wielu procesach organizmu. Duża zawartość witaminy A pozytywnie wpływa na wzrok oraz opóźnia procesy starzenia się, a także jest niezbędna dla funkcjonowania układu odpornościowego.
Jak przyrządzić mięso z indyka?
Indyk świetnie nadaje się do gotowania, duszenia i smażenia. Możemy przyrządzić z niego lekką potrawkę z dużą ilością warzyw, wspaniały, aromatyczny gulasz w sosie własnym lub lekką i pożywną zupę z sezonowymi roślinami. Mięso z piersi indyka doskonale sprawdza się w formie kotletów: wystarczy kilka minut by usmażyć wspaniałe, ziołowe kotleciki, które idealnie smakują bez zbędnej, kalorycznej i niezdrowej panierki. Warto wypróbować także przepis na sałatkę makaronową z indykiem. Pokrojone w kostkę i podsmażone mięso możemy także dodać do innych przekąsek: świetnie sprawdzi się w lekkich sałatkach z sezonowymi warzywami, zapiekankach makaronowych i aromatycznym curry. Indyka możemy także upiec w całości w piekarniku – mięso to świetnie skomponuje się ze słodkimi owocami (m.in. jabłkami i gruszkami), grzybami oraz warzywami korzeniowymi i ziemniakami pieczonymi.