Dieta South Beach – popularne opinie o diecie Plaż Południa

Dieta Plaż Południa – co to takiego

Dieta plaż południowych to jedna z tych propozycji jadłospisów odchudzających, które opierają się o duża ilość białek w diecie, przy równoczesnym wykluczeniu węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Dwa podstawowe punkty diety opierają się więc na jej wysokobiałkowości oraz zwracaniu uwagi na jak spożycie danego produktu wpływa na zmiany stężenia glukozy we krwi. Przebieg diety polega na kolejnym wprowadzaniu w życie jej faz, które rządzą się swoimi prawami. I tak faza pierwsza, trwająca w klasycznym wydaniu diety 14 dni, jest dość rygorystyczna i ciężka dla wielu osób ponieważ w czasie jej trwania całkowicie zabronione są chleb, ryż, ziemniaki i makaron, czyli produkty zaliczane do grupy węglowodanowej.

Jednak mimo rygoru w diecie South Beach nie musimy liczyć kalorii, nie ma narzuconej konkretnej ilości posiłków i ważne jest, aby spożywane porcje były na tyle duże, abyśmy najedli się do syta. Nie przejadajmy się, ale nie wolno nam także głodować.

Jednak długi katalog wykluczonych produktów sprawia, że w czasie tej diety, a właściwie 14 pierwszych jej dni, kiedy trwa faza pierwsza dochodzi do drastycznego spadku liczy spożywanych kalorii przez co dochodzi do utraty wagi.

Druga i trzecia faza tego programu odchudzającego są już zdecydowanie mniej restrykcyjne, dopuszczają znacznie większe urozmaicenie i dają szansę komponowanie pełnowartościowych posiłków.

Dieta South Beach – popularne opinie o diecie Plaż Południa

Większość negatywnych opinii dotyczących tej diety sprowadza się do krytyki pierwszego jej etapu.
Wielu dietetyków, ale także osób, które na diecie plaż południa funkcjonowały wyraża swoje obawy co do rygoru fazy pierwszej. Można spotkać się wręcz z opiniami, że tak duże ograniczenia są niepotrzebne i mogą okazać się szkodliwe, wpływając na proporcje głównych składników odżywczych (białek, węglowodanów i tłuszczy). Nie brakuje opinii, że tym samym dieta znacząco różni się od aktualnie traktowanych jako zdrowe dla ludzkiego organizmu norm żywieniowych. Często spotykanym zdaniem jest również to, że skuteczność diety spowodowana jest nie jej zasadami, a ograniczeniem spożycia kalorii w pierwszej jej fazie. Często wątpliwość budzi także fakt braku wyznaczonych wielkości porcji i ilości posiłków. Co w przypadku osób o rozciągniętych żołądkach, które przyzwyczajone są do dużych porcji może rodzić problemy natury logistycznej.

 

Pomimo eliminacji produktów wysokokalorycznych może nie dojść do tak spektakularnego spodku wagi, jaki był zakładany. Co może doprowadzić do pogorszenia samopoczucia i wystąpienia frustracji u osoby odchudzającej się. Często podnoszoną kwestią jest także podejście autora diety do kwestii ćwiczeń fizycznych. Dopuszcza on bowiem jej przeprowadzenie bez udziału aktywności. Co jak wiadomo w połączeniu z ograniczeniem kaloryczności posiłków może w efekcie spowodować spowolnienie metabolizmu, przez co po początkowym spadku wagi podczas fazy pierwszej diety, podczas fazy drugiej i trzeciej może dojść do wystąpienia efektu jojo i zaprzepaszczenia wypracowanego wcześniej spadku wagi. Popularną opinią na temat diety Plaż Południa jest również ta mówiąca o tym, że najzdrowiej najlepiej pominąć w niej szkodliwą pierwszą fazę i realizować jadłospis diety zgodnie z założeniami bardziej zbilansowanych faz drugiej i trzeciej. Co prawda wówczas nie możemy liczyć na utratę kilogramów spowodowaną szokiem z powodu wdrożonych wykluczeń żywieniowych, ale za to możemy tracić kilogramy w bezpiecznym tempie i wyrobić w sobie nawyki zdrowego odżywiania.