Dieta South Beach – zasady diety

Od wieków ludzie dbają o swój wygląd i zdrowie. Najczęstszą motywacją jest po prostu zgrabna sylwetka, jednakże w ostatnim czasie coraz więcej mówi się o dietach poprawiających stan zdrowia. W końcu nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Na rynku istnieje pełny wachlarz diet i sposobów na wypracowanie wymarzonej figury oraz odpowiednich efektów zdrowotnych.

Właśnie o poprawie zdrowia swoich pacjentów myślał amerykański kardiolog Arthur Agatston, który w 1995 roku opracował popularną do dziś dietę South Beach, którą znamy również pod pojęciem diety plaż południowych. Głównym celem stosowania tej diety miała być walka z chorobami serca a także cukrzycą typu 2. W celu zrozumienia zasad diety konieczne jest wyjaśnienie czym właściwie jest indeks glikemiczny. Jest to czynnik, który umożliwia segregację produktów pod względem wpływu jaki mają na stężenie glukozy w organizmie po posiłku. Wysokość tego parametru może się zmieniać w zależności od sposobu przygotowania danego składnika, np. gotowana marchewka ma wyższy indeks glikemiczny niż surowa.

Dieta South Beach – zasady stosowania diety

  • jemy dowolną ilość pokarmów z zastrzeżeniem, że mają one niski indeks glikemiczny;
  • eliminujemy z jadłospisu produkty wysokoprzetworzone (zawierające tłuszcze trans i nasycone kwasy tłuszczowe) oraz te o indeksie przekraczającym wartość 60. Oznacza to rezygnację m.in. z białego pieczywa i makaronów;
  • masło i nabiał zastępujemy olejami roślinnymi (najlepiej oliwą) a także zaleca się włączenie do menu awokado i ryb morskich;
  • pijemy wodę zamiast słodkich napojów;
  • ostatnią, ale nie mniej istotną zasadą jest to, że codziennie jemy śniadanie jako najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Pozwoli to uniknąć przejadania się w południe.

Wprowadzenie do swojego życia diety wymaga odpowiedniego przygotowania organizmu. Przede wszystkim zaczynając jakąkolwiek dietę warto najpierw udać się do lekarza w celu wykonania badań kontrolnych. Ich wyniki zobrazują nasz stan zdrowia i pozwolą dopasować jadłospis do naszego organizmu.

Dieta South Beach – etap pierwszy

Na początku diety South Beach powinniśmy jeść 5 – 6 posiłków dziennie. Składamy je tak, aby się najeść nie powodując przy tym wysokich skoków glukozy we krwi. Etap ten trwa zazwyczaj około 2 tygodni, podczas których możemy jeść chude mięso (najlepiej drób i wołowinę), ryby, owoce morza, rośliny strączkowe, jaja a także dowolną ilość warzyw najlepiej surowych. Na tym etapie możemy czuć się rozdrażnieni i zmęczeni co jest efektem ograniczenia cukru dostarczanego organizmowi. Pamiętajmy, że ten okres trwa tylko 14 dni i służy on głównie do wyrównania poziomu glukozy w naszych komórkach.

Dieta South Beach – etap drugi

Kolejnym krokiem jest dołączanie do jadłospisu innych produktów z różnych grup żywnościowych. Nie wszystkie na raz, ale po kolei. Zaczynamy spożywać produkty pełnoziarniste (razowe). Można również sporadycznie jeść warzywa, z których nie korzystaliśmy na wcześniejszym etapie oraz owoce o niskim indeksie glikemicznym, niewielkie ilości czekolady (najlepiej gorzkiej) a także pić umiarkowane ilości czerwonego wina. Na tym etapie nasz organizm na nowo uczy się przyswajać tym razem zdrowe węglowodany. Dzięki stopniowemu wprowadzaniu poszczególnych składników kontrolujemy dostarczany do organizmu cukier oraz obserwujemy jak dany produkt na nas wpływa. Przy mniejszych posiłkach (II śniadanie i podwieczorek) zaleca się, aby łączyć ze sobą produkty białkowe z owocem, co zmniejszy uczucie łaknienia. Czas trwania tej części diety jest uzależniony od ilości kilogramów jakich chcemy się pozbyć.

Dieta South Beach – etap trzeci

Ostatnim etapem jest utrzymanie dotychczasowych efektów, co według pomysłodawcy diety nie powinno nam przysporzyć większych problemów. Jemy to na co mamy ochotę pamiętając, aby spożywane potrawy miały w miarę niski indeks glikemiczny. Do tego momentu nasz organizm zdążył się już przyzwyczaić do zdrowego odżywiania a my nauczyliśmy się jak prawidłowo komponować swój jadłospis. Na tym etapie sprawdzamy naszą samokontrolę przy spożywaniu posiłków nie do końca zdrowych.

Musimy jednak pamiętać, że jeśli zależy nam na spadku wagi to powinniśmy utrzymać deficyt kaloryczny, tzn. spalać więcej kalorii niż przyjmujemy. Dla uzyskania jak najlepszych efektów powinno się połączyć prawidłowo stosowaną dietę razem z ćwiczeniami. Dopiero ten zestaw pozwoli nam skutecznie osiągnąć wymarzoną sylwetkę i poprawę stanu zdrowia.