Kotleciki z groszku a’la mielone – szybkie danie roślinne

Dania z roślin strączkowych stanową wegańską oraz wegetariańską alternatywę dla potraw mięsnych. Wadą strączków jest stosunkowo długi czas ich gotowania – dla soczewicy jest to ponad dwadzieścia minut, a dla ciecierzycy przynajmniej czterdzieści pięć minut, przy czym w pierwszej kolejności powinno się ją namoczyć na kilka godzin przed gotowaniem. W poszukiwaniu szybkiego bezmięsnego posiłku z pomocą przychodzi doskonale znany nam groszek zielony, który ugotujesz w zaledwie dziesięć minut.

Groszek zielony – najważniejsze właściwości

Groszek zawiera dużo witaminy C, A, B oraz E, a także witaminę K. Witaminy z grupy B odpowiedzialne są za obniżanie cholesterolu. Takie właściwości chronią przed miażdżycą oraz chorobami sercowo-naczyniowymi, walczą również z wolnymi rodnikami i uważane są za kluczowe w profilaktyce przeciwnowotworowej. Witamina C odpowiedzialna jest za zdrowie skóry i jej szybką regenerację, a także zwiększa odporność organizmu. Za stan skóry podobnie odpowiadają witaminy A oraz E. Odpowiedzialna za krzepliwość witamina K wspiera również układ kostny, ułatwiając wchłanianie wapnia.

Groszek bogaty jest również w mikro- i makroelementy, takie jak fosfor, potas, wapń, żelazo i sód, które zapobiegają m.in. anemii i odwodnieniu, jak również podwyższonemu ciśnieniu i chorobom nerek. Roślina ta jest też świetnym roślinnym źródłem białka, dlatego ceniony jest w diecie bezmięsnej – wegańskiej i wegetariańskiej.

Kotlety z groszku – pomysł na szybki obiad

Mrożony groszek zachowuje niemal wszystkie swoje wartości odżywcze, smakuje też świeżej, a w dodatku jest bardzo aromatyczny. Ugotowanie mrożonego groszku zajmie ci jedynie dziesięć minut. To doskonały pomysł na dni, w których nie masz ochoty spędzać czasu w kuchni, dlatego zawsze miej w zamrażarce przynajmniej jedną paczkę samego groszku.

Kotlety z zielonego groszku są świetną, wegetariańską alternatywą dla koletów mięsnych. W tym wypadku, aby uzyskać farsz podobny do mielonego, przyda nam się blender ręczny. Zielony groszek blenduje się z niezwykłą łatwością w zaledwie kilka sekund. Konieczne po ugotowaniu groszku będzie dokładne odcedzenie go z nadmiaru wody. W przeciwnym razie farsz będzie się rozpadać.

Wegetariańskie kotleciki z zielonego groszku – przepis

Do zrobienia kotletów, oprócz paczki mrożonego groszku, będziesz potrzebować jednej średniej wielkości cebuli, ząbka czosnku, bułkę tartą szczypty soli i swoich ulubionych przypraw – np. papryki słodkiej lub wędzonej, pieprzu, czosnku granulowanego i majeranku. Do poprawienia konsystencji farszu na kotlety przyda się jedno surowe jajko.

Ugotowany i odcedzony groszek zblenduj, ale nie na całkowicie gładką papkę. Cebulę posiekaj i podsmaż na patelni z przepuszczonym przez praskę czosnkiem. Do zblendowanego groszku dodaj przysmażoną cebulę, łyżkę mąki tartej, roztrzepane jajko, przyprawy i sól. Wymieszaj masę i formuj niewielkie kotleciki, a następnie obtocz je w bułce tartej. Smaż kotlety po kilka minut na każdej stronie.