Jak przemycić warzywa w diecie niejadka?

Wiele mam boryka się z problemem niechęci dzieci do jedzenia warzyw. Oczywiście, jeśli młody człowiek nie lubi smaku kilku produktów roślinnych lub odrzuca niektóre warzywa na rzecz innych, prowadzenie zdrowej, zbilansowanej i pełnej witamin i minerałów diety nie stanowi problemu. Podpowiadamy, w jaki sposób przemycić warzywa w diecie niejadka!

1. Zupy

Jeśli Twoje dziecko lubi jeść ciepłe, aromatyczne zupy, z pewnością z łatwością dostarczysz mu jednorazowo dużą dawkę witamin i minerałów. Gotuj wywary jarzynowe na dużej ilości włoszczyzny, a do samej zupy dodawaj dużą ilość pokrojonych warzyw. Latem możesz przygotować zupę pomidorową ze świeżych pomidorów, zimą zaś ogórkową z własnoręcznie ukiszonych ogórków.

2. Kolorowe kanapki

Staraj się, by kanapki przygotowane dla Twojego dziecka pełne były wartościowych roślin. Z pomidorów, ogórków, rzodkiewek czy pasków papryki możesz ułożyć zabawne wzory, które przykryją szynkę, ser czy twarożek. Unikaj przetworzonych produktów i staraj się kupować ich ekologiczne odpowiedniki.

3. Warzywne alternatywy

Dzieci uwielbiają tradycyjne, polskie dania – kotlety, pierogi czy różnego rodzaju kluski. Mięsne kotlety możesz zamienić na kotlety z soczewicy, ziemniaków czy kalafiora, a pierogi przygotować ze świeżymi owocami sezonowymi lub farszem na bazie warzyw (np. kapusty pekińskiej, pieczarek i papryki). Popularne, aromatyczne spaghetti możesz urozmaicić pokrojoną w drobną kostkę papryką i cukinią, a do zapiekanek makaronowych dodać sos ze świeżych pomidorów oraz większą ilość warzyw.

4. Surówki obiadowe

Do obiadu możesz podawać pyszne świeże surówki – sprawdzi się np. weekendowa surówka z cukinii czy surówka na bazie jabłka i marchewki. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko jadło większą ilość warzyw, nakładaj na talerz mniej ziemniaków i innych źródeł węglowodanów, na rzecz sałatek i surówek.

Nauka jedzenia warzyw powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Pamiętaj, że dziecko – tak samo jak każdy dorosły człowiek – ma swoje smakowe preferencje i z pewnością znajdą się produkty, które nie będą mu smakować. Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek i starać się przemycić w diecie jak największą ilość zdrowych warzyw.