Zalecenia żywieniowe dla kobiet o tarczycowym typie sylwetki

Typ tarczycowy sylwetki charakteryzuje się ogólną szczupłością ciała. Kończyny i palce są smukłe i długie. Kobiety o typie tarczycowymi mają, tzw. łabędzią szyję. Uwagę przyciąga wąska talia. Pośladki są słabo zarysowane, a struktura kości delikatna i dobrze widoczna pod skórą.

Charakterystyczne cechy sylwetki:

Są to kobiety dosyć nerwowe, żyjące w napięciu. Oddają się pracy, nie pozwalając sobie na chwilę wytchnienia. Często cierpią na zaburzenia związane z menstruacją. Dokuczają im migreny i przeciągające się bóle głowy. Pozornie wysoki poziom energii doładowują kofeiną lub słodyczami często też innymi używkami. Dominującym gruczołem u tych pań jest tarczyca. Niestety, często gruczoł ten niedomaga, jako efekt ogólnego wyczerpania. Kobiety o tym typie sylwetki mają tendencję do tycia w okolicach brzucha oraz na udach. Sytuację tą można poprawić dzięki odpowiedniej diecie, która po pierwsze ukoi system nerwowy, a po drugie ureguluje pracę tarczycy.

Zalecenia żywieniowe dla kobiet o tarczycowym typie sylwetki:

Produkty zalecane:

1.W jadłospisie nie wolno pominąć śniadania. Brak porannego posiłku prowadzi do hipoglikemii, czyli spadku cukru we krwi. W efekcie pojawia się późniejsza chęć na słodycze i kofeinę, co jest przyczyną wpadania w błędne koło. Śniadanie powinno być bogate w białko pochodzące z chudej wędliny lub jajek. Przykładowe śniadanie może składać się z jajek gotowanych na twardo z dodatkiem pełnoziarnistego pieczywa oraz surowych warzyw. Do picia najlepsza będzie woda lub herbata z liści malin.
2.Wśród spożywanych produktów powinny znaleźć się: pełnoziarniste pieczywo, mąki razowe, makarony na bazie mąki razowej oraz brązowy ryż.
3.Mięso drobiowe powinno być delikatnie przyprawione, pozbawione skóry, pieczone, duszone lub gotowane. Można je podawać z warzywami, takimi jak szpinak lub cukinia. Przykładowy obiad może składać się z bitek drobiowych w sosie własnym, brązowego ryżu szpinaku lub też sałaty lodowej z pomidorkami koktajlowymi i dressingiem ziołowym.
4.Dozwolone są wysokogatunkowe ryby. Jeśli muszą być one poddane smażeniu, nie wolno zapominać o tym, aby nie stosować panierki z białej mąki.
5.Warzywa o niskim indeksie glikemicznym, czyli: sałata, sałata lodowa, seler naciowy, surowa marchewka, rzodkiewka, pomidor, papryka czerwona, ogórek, kapusta włoska, pekińska czerwona i biała. Do listy tej możemy też dołączyć pieczarki.
6.Owoce o niskim indeksie glikemicznym, np. porzeczka czarna, awokado.
7.Z nabiału dozwolone jest masło, jogurty naturalne, maślanka.

Produkty niezalecane:

1.Wysoko przetworzony cukier w postaci gotowych mrożonych dań obiadowych, słodyczy, napojów gazowanych i energetycznych, gum do żucia z cukrem, itp.
2.Biała mąka, także ukryta w wypiekach tradycyjnych, takich jak: białe bułki, biały chleb, słodkie bułeczki, makarony z mąki pszennej. Produktem niezalecanym jest też biały ryż.
3.Owoce o wysokim indeksie glikemicznym: ananas w zalewie lub świeży, arbuzy, banany, figi, daktyle suszone, melony.
4.Unikać należy przetworów mlecznych, typu mleko, jogurty owocowe słodzone, mleko skondensowane.
5.Zalecenia żywieniowe dla kobiet o tarczycowym typie sylwetki obejmują również rezygnację z mocnej kawy i herbaty, które są dużym stymulantem. Nie zawsze jest to możliwe, aby od razu odstawić te napoje, dlatego stopniowe ograniczanie oraz nie słodzenie ich będzie dobrym krokiem w kierunku całkowitej eliminacji.
Kobiety o tarczycowym typie sylwetki powinny dbać też o prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego. Odpowiednio długi sen, ćwiczenia rozluźniające, praktykowanie prawidłowego oddychania oraz dieta bogata w witaminy i tłuszcze omega pomogą nie tylko usprawnić system nerwowy, ale przyczynia się też do lepszego funkcjonowania tarczycy. Ciekawa propozycją dla tych pań może być także zainteresowanie się tematem diety paleo.