Jaka dieta na zespół jelita drażliwego?

Zaburzenia funkcjonowania jelit są dosyć skomplikowanym problem zdrowotnym. Jak dotąd nie udało się lekarzom ustalić jednoznacznej przyczyny tego typu schorzenia. Wśród czynników wywołujących zespół jelita drażliwego wymienia się jednak niewłaściwy sposób odżywiania, zaburzenia hormonalne u kobiet, nadużywanie środków przeczyszczających, środków hormonalnych i przyjmowanie antybiotyków powodujących zaburzenia mikroflory organizmu. Obecnie uważa się, że jedna z przyczyn zespołu jelita drażliwego może być dieta oparta o bardzo duże ilości błonnika pokarmowego oraz dieta wegańska, lub witariańska. Jak zatem należy skomponować dietę, aby poprawiła ona stan jelit, na tyle, by poczuć się lepiej?

Dieta na zespół jelita drażliwego zalecenia:

  1. Podstawą planowania posiłków jest rezygnacja z ciężkostrawnych produktów. Należy unikać smażonego, grillowanego mięsa oraz innych potraw, których obróbka cieplna zakłada smażenie.
  2. Na problemy jelitowe dobre będą gęste zupy kremy, przygotowane z niewzdymających warzyw. Idealna zupą łagodząca dolegliwości, ból i dyskomfort jest długo gotowany rosół. Można go popijać w ciągu dnia bez żadnych dodatków, takich jak marchewka lub makaron. Ma właściwości odżywcze i wskazany jest także dla osób będących rekonwalescentami.
  3. Na uporczywe biegunki dobry będzie rozgotowany ryż oraz ziemniaczane puree dobrze posolone, bez dodatku masła lub mleka. Przy tego typu problemie należy pić napar z suszonych jagód lub kisiel. Podczas biegunek trzeba sięgać po białe pszenne pieczywo.
  4. Mit zdrowego błonnika jest wciąż żywy. Niestety, możesz włożyć między bajki informację o tym, że błonnik poprawi stan Twoich jelit. Jego nadmiar przyczynia się do biegunek. Popatrz na powyższy punkt. Nie bez powodu, na uporczywe biegunki zaleca się białe pieczywo pszenne. Jeśli nie chcesz jeść często białego pieczywa z obawy przed nabraniem dodatkowych kilogramów lub dręczy Cię uczucie ciężkości, lepiej jest gdy całkowicie zrezygnujesz z pieczywa, niż gdybyś miał przy zespole jelita drażliwego jeść pełnoziarniste wypieki.
  5. Unikaj warzyw i owoców w surowej postaci. Niewskazana będzie dla Ciebie rzodkiewka, szczypior, cebula, groch, fasola, kapusta.
  6. Morele i rodzynki niekoniecznie pomogą Ci w takim stopniu, jak powszechnie się uważa. Mają wysoki indeks glikemiczny i jedząc je nie poprawisz znacząco stanu jelit, a jeśli będziesz jadł je w nadmiarze możesz dodatkowo nabawić się cukrzycy. Jeśli musisz jeść jakiekolwiek owoce możesz sięgnąć po banany. Zawierają głównie wodę i węglowodany w postaci cukru, ale zaspokoją jednocześnie ochotę na coś słodkiego. Są sycące i nie powodują zaparć, jak morele, śliwki lub rodzynki.
  7. Nie zapominaj o probiotykach. Jogurt naturalny do zupy lub pod postacią sosu będzie nie tylko prozdrowotny dla flory bakteryjnej, ale odciąży też Twój układ pokarmowy. Pamiętaj natomiast, że należy unikać sosów i dressingów na bazie majonezu oraz octu. Ocet uszkadza nie tylko błonę śluzową żołądka, ale i negatywnie wpływa na stan jelit.

Dieta na zespół jelita drażliwego, czego unikać?

  1. Unikaj mocnych przypraw, papryki, chili, a także pieprzu, musztardy i octu.
  2. Pod żadnym pozorem nie sięgaj po napoje gazowane ani energetyczne.
  3. Nie spożywaj grzybów, sosów grzybowych i pierogów z kapustą i grzybami.
  4. Unikaj cebuli, czosnku i sosów czosnkowych.

Schorzenie, o którym mowa jest dokuczliwe i objawia się różnym nasileniem bólu. Miej na uwadze, że dieta to nie wszystko, powinieneś być pod stałą opieką lekarską i regularnie zażywać przepisane leki.