Dieta wegetariańska – pułapki, które mogą Cię spotkać.

Pierwszym i podstawowym pytaniem, które należy sobie zadać, decydując się na wegetarianizm jest pytanie: ,, Po co to robię?”. Wegetarianizm oraz wszystkie jego pochodne typu: weganizm, witarianizm, frutarianizm są ideologiami, często niebezpiecznymi, powodującymi ogromne kłopoty układu trawiennego lub w przypadkach ekstremalnego weganizmu, śmierć, o czym mówiły media w kontekście zagłodzenia dzieci na wegańskiej diecie przez zideologizowanych rodziców fanatyków . Wege to ogromny biznes, w którym nikt nie ma na celu poprawy Twojego samopoczucia. Jedynym celem jest napełnienie Twoimi pieniędzmi portfeli producentów wege produktów, pieniędzmi, które wydasz tylko po to, aby poczuć się ,,dobry dla zwierząt”, ,,empatyczny”, ,,świadomy” i ,,eko friendly”. Wege świat, to świat fałszu i obłudy, gdzie popularny youtuber, aby sprzedać swoją sokowirówkę lub suplement od firmy z którą ma podpisaną umowę, będzie Cię czarował z użyciem technik manipulacji, a kiedy powiesz mu, że źle się czujesz pijąc dziesiąty dzień sok z selera, on o wszystko obwini Ciebie, bo przecież ,,robiłeś weganizm źle!”, a on nikogo nie namawiał, tylko reklamował. Wegetarianizm może być stosowany w krótkim okresie czasu w ramach rekonwalescencji, po ciężkiej chorobie, po chemioterapii, kiedy apetyt jest wyraźnie przygaszony. Wegetarianizm może być też podyktowany niechęcią do jedzenia mięsa. W innych przypadkach, np. gdy chcesz zrzucić zbędne kilogramy, lepsza będzie rezygnacja z produktów pszennych, słodyczy i owoców o wysokim indeksie glikemicznym.

Dieta wegetariańska- pułapki, które mogą Cię spotkać.

Mity oczyszczania i detoksu

1.Organizm ludzki jest tak skonstruowany, że potrafi sam się oczyszczać. Wydalanie jest jedną z takich funkcji. Jedząc tylko i wyłącznie warzywa, doprowadzamy do nieszczelności jelit. Uporczywe biegunki, wzdęcia i bóle brzucha spowodowane są nadmiarem błonnika w diecie bezmięsnej. Biegunka nie jest efektem oczyszczania, jak twierdzą weganie i wegetarianie. Jest efektem choroby wywołanej przez nadmierne spożycie produktów roślinnych.
2.Osoby będące kilka lat na diecie wegetariańskiej cierpią na otyłość brzuszną lub mają zaczerwienioną, łuszcząca się skórę na twarzy. Mimo tego nadal uważają, że w ten sposób ich organizm pozbywa się toksyn. Faktem jest natomiast, że ich skórze brakuje kolagenu i zdrowych tłuszczy omega.
3.Oczyszczanie i detoksykacja jest możliwa dzięki odstawieniu używek, takich jak kawa, mocna herbata, alkohol. Dobre efekty i ,,lekkość” daje eliminacja pszenicy, wysoko przetworzonej żywności oraz ograniczenie nabiału. Masło oraz jogurty naturalne są natomiast pożądane. Odpowiadają za ładną cerę i utrzymują florę bakteryjną układu pokarmowego w dobrym stanie.

Depresja i spadek efektywności

Dobre paliwo dla organizmu to zbilansowane posiłki, dostosowane do Twoich preferencji żywieniowych i trybu życia. Depresja z niedożywienia lub spowodowana brakiem tłuszczów odzwierzęcych jest faktem. Osoby, które są na diecie wege, wydają się bardziej ospałe i powolne. Ich cera jest blada, oczy podkrążone, sylwetka często przygarbiona. Brakuje im hemoglobiny oraz bywa, że cierpią na anemię. Suplementacja na dłuższą metę zawodzi. Dieta, która wymaga łykania tabletek jest dieta niedoborową.

Dieta bezmięsna po chemioterapii

Czasowy wegetarianizm po przebytym leczeniu nowotworów ma sens. Organizm jest wyczerpany i potrzebuje nieraz kilku miesięcy, aby wszystkie funkcje działały jak należy. Wrażliwy żołądek i jelita wymagają ostrożnego podejścia. Rezygnacja z mięsa w tym okresie szczególnej rekonwalescencji może być w pełni uzasadniona. Jeśli nie jesteś w stanie jeść nawet chudego mięsa, które jest zalecane w trakcie przyjmowania chemii, powinieneś jeść delikatne warzywa i owoce po poddaniu ich obróbce cieplnej. Będą to wszelkiego rodzaju przeciery, zupy kremy, kisiele owocowe. Nie wolno natomiast sięgać po cytrusy oraz owoce pestkowe. W tym czasie wskazana jest także suplementacja napojami o przeznaczeniu medycznym. Możesz jeść pasty jajeczne, ryby o delikatnym smaku oraz różnego rodzaju puree.

Podsumowanie

Dieta wegetariańska nie jest najlepszym sposobem na pozbycie się nadmiarowych kilogramów. Nie oczyszcza, a warzywa nie są detoksykantami. Czasowo, może pomóc przy rekonwalescencji. Wegetarianizm jest ideologią, niestety przeważnie ludzi, którzy nie mając w życiu prawdziwych wartości muszą być ,, kimś” , choćby po to, aby nosić z dumą koszulkę z napisem ,,I’m vegan” i czuć się lepszym, niż mało empatyczni ,, mięsożercy”.