Sos pomidorowy ze świeżych pomidorów.

Sos pomidorowy ze świeżych pomidorów to najlepsza baza jaka może być wykorzystana w naszej kuchni. Nie dość, że jest naturalna, wiemy co jemy. a dodatkowo smak jest niewspółmiernie lepszy od wszelkich gotowych produktów dostępnych w sklepach. W sezonie warto patrzeć w stronę ryneczków i bazarków, gdzie znajdziemy najpyszniejsze pomidory prosto od polskiego rolnika. Smak takiego pomidora jest zdecydowanie bogatszy, a sam owoc jest pełen odżywczych mikroelementów i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Trudność wykonania: łatwy

Czas wykonania: 2-3 godziny

Porcja: dla kilku osób

Składniki:

  • 2-3 kg pomidorów polnych (lub innych mięsistych gatunków)
  • 2 litry wody
  • 3-4 łyżki oleju rzepakowego lub słonecznikowego
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 łyżki majeranku
  • 1 cebula
  • 1 łyżeczka cukru (opcjonalnie)
  • Sól, pieprz do smaku

Cebulę obrać, drobno pokroić. Czosnek zmiażdżyć lub również drobno pokroić. Całość wrzucić na rozgrzaną patelnię, dodać olej. Cebula z czosnkiem powinna być skarmelizowana, ale nie spalona. Aby dodać jej słodkiego posmaku można wrzucić 1 łyżeczkę cukru, ale nie jest to konieczne. W międzyczasie możemy zabrać się za “rozbieranie” siatki pomidorów, którą wcześniej zakupiliśmy..

Na początek warto wszystkie pomidory sparzyć. Pozbędziemy się wtedy ewentualnych bakterii i wszelkich innych niepożądanych zanieczyszczeń. Skóra też zdecydowanie łatwiej odchodzi po takim wyparzeniu. Poleca się jednak by skórę zostawić, gdyż to w niej znajduje się najwięcej likopenu czyli antyoksydantu, który opóźnia starzenie się komórek naszego ciała. Pomidor może być pokrojony byle jak, nie musimy się tym przejmować. Całość potem zostanie zblendowana na jednolitą masę.

Do garnka z wodą i pomidorami powinniśmy teraz wsypać sól i pieprz oraz przyprawy, które opcjonalnie wybraliśmy poza docelowym przepisem. Majeranku nie dodajemy w tym momencie, zostanie dodany na sam koniec, tuż po zblendowaniu. Całość gotujemy aż do zadowalającej nas konsystencji. Sos nie powinien być wodnisty, ale też nie musi być za gęsty. Idealna konsystencja to taka, jaką ma dobrej jakości ketchup. I taki powinien być nasz sos.

W końcowej fazie gotowania, gdy całość jest już odpowiednio odparowana z nadmiaru wody możemy przystąpić do blendowania. Przedtem jednak należy dodać skarmelizowaną cebulę z czosnkiem. Całość blendujemy aż do uzyskania jednolitej bazy. Dla urozmaicenia smaku, jeśli jesteśmy miłośnikami ostrych dodatków możemy dorzucić do całości papryczkę jalapeno lub ½ (albo i całe) opakowania ostrego chilli. Po zblendowaniu całości dodajemy majeranek, którego już nie rozdrabniamy. Nadaje on całemu sosowi strukturę, a przy okazji łagodzi ewentualne skutki spożycia zbyt ostrego sosu pomidorowego. Sos idealnie przechowuje się jako wek, który też również możemy samodzielnie przygotować.

Smacznego!