Wegetariańskie hamburgery
Któż nie lubi hamburgerów? Soczyste, dobrze wysmażone podbiły kubki smakowe i podniebienia niejednej osoby, czy da się je jednak wciąż włączać do swojej diety, kiedy jest się wegetarianinem? Oczywiście! Czy da się przy tym zachować odpowiednią ilość protein i delektować smakiem? Jak najbardziej! Świetnie sprawdzą się bowiem wegetariańskie hamburgery z czerwonej fasoli, która nie tylko ma w sobie dużo białka – 22,53 g na 100 g produktu – ale jest przede wszystkim bardzo smaczna.
Wegetariańskie hamburgery – zdrowa alternatywa także dla dzieci
Jak wiadomo, wiele dzieci trudno jest namówić do jedzenia większej ilości warzyw, gdyż te kojarzą im się zazwyczaj z czymś zielonym i pozbawionym wyrazistości w smaku. Za pomocą takich wegetariańskich hamburgerów nie tylko dzieci przekonają się do ich jedzenia, ale też nauczą, iż posiłek pozbawiony mięsa także może być wartościowy oraz pożywny.
Poza wspomnianą czerwoną fasolą, która dostarcza organizmowi błonnik pokarmowy, w przepisie wykorzystywana jest także marchewka – źródło witamy C i K oraz beta-karotenu – jak i cebula oraz czosnek, które korzystnie wpływają na odporność organizmu. Miks przypraw sprawia, że hamburgery są aromatyczne, a ich smak na długo pozostaje w pamięci.
Pomysł na prosty i zdrowy obiad dla wszystkich
Składniki, które potrzebne są do przyrządzenia wegetariańskich hamburgerów, są w większości – a może nawet i wszystkie – w kuchni lub domowej spiżarni. To dodatkowy plus tych burgerów: ich przygotowanie nie wymaga wcześniejszych długich czy ciężkich zakupów. Jego wykonanie nie nastarcza trudu, można poprosić o pomoc w przygotowaniu także dzieci, które nie tylko poznają walory smakowe podczas konsumpcji, ale i przekonają się, jak łatwe jest wykonanie tych hamburgerów.
Przepis
Składniki na 4 porcje:
- 1 puszka czerwonej fasoli
- 1 mała marchewka (60 g)
- 1 mała cebula lub połowa większej
- 1 ząbek czosnku
- pół łyżeczki soli
- pół łyżeczki pieprzu
- łyżeczka mielonej papryki
- 1 jajko
- 100 g bułki tartej plus do obtoczenia
- oliwa z oliwek
Na początek marchewkę zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Fasolę odcedzić z puszki, przelać zimną wodą, rozgnieść w misce widelcem na konsystencję pasty. Cebulę i czosnek grubo pokroić, dodać do fasoli i marchewki. Wsypać przyprawy i wymieszać. Dodać rozbełtane jajko oraz bułkę tartą, wymieszać wszystko za pomocą łyżki – masa nie powinna być gładka. Spróbować masy, jeśli potrzeba, doprawić. Podzielić ją na cztery części, uformować kotlety. Obtoczyć je w bułce tartej.
Na patelnię wlać oliwę z oliwek, rozgrzać ją na średnim ogniu. Układać kotlety i smażyć, aż się zezłocą, około pięć minut na każdej stronie.
Podawać w ulubionej formie – może to być w bułce z dodatkami w postaci warzyw takich jak sałata, pomidor czy ogórek kiszony oraz z ulubionym sosem bądź też jako dodatek do ryżu i sałatki.