Zapobieganie zapaleniu błony naczyniowej oka.

Zapalenie błony naczyniowej oka to zapalenie błony naczyniowej oka. Nieleczona może powodować ból, a co ważniejsze, utratę wzroku i ślepotę.

Nie ma wątpliwości, że zapalenie błony naczyniowej oka można ogólnie leczyć, ale jak w przypadku większości chorób, z pewnością bardziej preferowana jest profilaktyka. Jest to istotne, ponieważ leki stosowane w leczeniu zapalenia błony naczyniowej oka, zwłaszcza te o większej sile, mogą wiązać się z licznymi skutkami ubocznymi.

Obecnie nie ma naprawdę skutecznych sposobów całkowitego powstrzymania zapalenia błony naczyniowej oka. Obecnie nie ma jeszcze dowodów z badań medycznych na jakąkolwiek formę leczenia zapobiegającego zapaleniu błony naczyniowej oka. Istnieją jednak środki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju lub pogorszenia zapalenia błony naczyniowej oka. Jeśli potrafisz przestrzegać tych 5 prostych, ale złotych zasad zapobiegania zapaleniu błony naczyniowej, zmniejszysz ryzyko utraty wzroku z powodu zapalenia błony naczyniowej oka. Zapobieganie zapalenia błony naczyniowej oka:

ZASADA 1: WCZEŚNIE ROZPOZNAJ OBJAWY

Ok, więc to nie jest dokładnie zapobieganie zapaleniu błony naczyniowej oka. Ale jest wiele do powiedzenia na temat wczesnego rozpoznawania objawów, aby można było wcześnie leczyć stan zapalny. Im wcześniej leczy się zapalenie błony naczyniowej oka, tym łatwiej jest opanować stan zapalny. Jeśli wcześniej nie doświadczyłeś zapalenia błony naczyniowej oka, nieco trudniej będzie wiedzieć, jakich objawów się spodziewać. Ogólnie rzecz biorąc, 3 najczęstsze objawy to: nadwrażliwość na światło (światłowstręt), tkliwość gałki ocznej (szczególnie po dotknięciu lub przyciśnięciu) i męty.

Jeśli jesteś osobą, która ma nawracające epizody zapalenia błony naczyniowej, często będziesz wiedzieć, kiedy nadchodzi atak. Często odczuwasz dyskomfort w oczach, jeszcze zanim jakiekolwiek objawy zapalenia zostaną zaobserwowane klinicznie. To idealny moment na rozpoczęcie leczenia. Przekonasz się, że leczenie działa znacznie szybciej, objawy ustępują znacznie szybciej i możesz wcześniej odstawić lub zmniejszyć przyjmowanie leków.

Wczesne leczenie i kontrolowanie zapalenia błony naczyniowej oznacza, że należy je zgasić, zanim będzie miało jakiekolwiek szanse na uszkodzenie oczu. Jeśli nie masz pewności, czy masz objawy zapalenia błony naczyniowej oka, najlepiej umów się na badanie oczu przez okulistę.

ZASADA 2: ZMIANY W STYLU ŻYCIA

Co zaskakujące, pomimo wszystkich dobrze znanych problemów z oczami (w tym zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy), z którymi wiąże się palenie, nie ma jednoznacznych dowodów na to, że palenie pogarsza lub wywołuje zapalenie błony naczyniowej oka. Wynika to głównie z braku dobrze przeprowadzonych badań w tym obszarze. Jak w przypadku każdej choroby oczu, im mniej szkodliwych substancji chemicznych krąży w twoim ciele i oczach, tym lepiej. Toksyny zawarte w dymie papierosowym (specyficzne dla tytoniu N-nitrozoaminy (TSNA), benzen, pestycydy, arszenik, kadm, cyjanek) będą miały wpływ na Twoje zdrowie i reakcję organizmu na choroby. Jeśli więc rozwinie się zapalenie błony naczyniowej oka, możliwe, że palenie może potencjalnie opóźnić powrót do zdrowia po zapaleniu.

U niektórych osób stres jest czynnikiem wyzwalającym zapalenie błony naczyniowej oka, a także inne schorzenia oczu, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza. Wystarczający odpoczynek zapewnia regenerację ciała i oczu po codziennym wysiłku. Zaplanuj codziennie trochę czasu na relaks umysłu i ciała, nawet jeśli tylko przez 5 minut. Możesz medytować, chodzić na spacer, masować się lub po prostu robić coś, co sprawia Ci przyjemność, co odciągnie Cię od zmartwień. Dzięki temu poczujesz się znacznie lepiej i może pomóc w zmniejszeniu nawrotów zapalenia błony naczyniowej oka.

ZASADA 3: ZDROWA DIETA

Ogólnie rzecz biorąc, zdrowa dieta z dużą ilością owoców i warzyw przy jednoczesnej minimalizacji kwasów tłuszczowych trans korzystnie wpłynie na ogólne zdrowie oczu. Wiele owoców i warzyw, takich jak szpinak, papryka, wiśnie i jagody, zawiera przeciwutleniacze, które są dobre dla zdrowia oczu. Przeciwutleniacze mogą pomóc wzmocnić układ odpornościowy i mogą odgrywać rolę w zapobieganiu zapaleniu błony naczyniowej oka.

W jednym małym badaniu przyjrzano się roli witamin C i E i stwierdzono, że mogą one zmniejszać objawy zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej oka. Przy przyjmowaniu dwa razy dziennie przez osoby z zapaleniem błony naczyniowej oka, połączenie witaminy C i witaminy E poprawiło widzenie bardziej niż placebo po okresie 2 miesięcy.

ZASADA 4: OGRANICZ NARAŻENIE NA ZAKAŻENIA

Infekcje są dobrze znane jako ważne przyczyny zapalenia błony naczyniowej oka. Wiele infekcji może powodować zapalenie błony naczyniowej oka, w tym gruźlicę, malarię, boreliozę, toksoplazmozę, kiłę i opryszczkę (zarówno opryszczka zwykła, jak i półpasiec). Na szczęście ryzyko takich infekcji można zmniejszyć, stosując proste i zdroworozsądkowe środki ostrożności.

Podczas podróży, zwłaszcza do egzotycznych obcych krajów, bardzo ważne jest, aby podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności. Obejmuje to przyjmowanie niezbędnych leków profilaktycznych i upewnianie się, że twoje szczepienia są aktualne. Jedną z najbardziej śmiertelnych infekcji jest gruźlica.