Owoce leśne – charakterystyka, zastosowania w kuchni
Owoce leśne to nazwa ogólna dla owoców dziko rosnących w lesie. Najczęściej zalicza się do nich jagody, jeżyny, borówki, poziomki oraz maliny. Rzadziej porzeczki i truskawki. W nazewnictwie już od lat funkcjonuje smak ,, owoce leśne” – jest to mieszanka przeróżnych owoców dziko rosnących. Ten smak nie tylko posiada wielu zwolenników w Polsce, ale przede wszystkim w Skandynawii. Owoce leśne to także idealny sezonowy dodatek do ciast oraz deserów. Można z nich przygotować rozmaite pyszności.
Krótka charakterystyka poszczególnych owoców
Borówka zwana także jagodą – jest to gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych. Posiada znacznie mniejsze owoce niż jej ogrodowa odmiana ( borówka amerykańska). W Polsce lipiec to miesiąc jagód, dlatego warto wybrać się tą porą na zbioru do lasu. Jagody są pyszne i przede wszystkim zdrowe. Wspomagają takie narządy jak oczy i uelastyczniają naczynia krwionośne. Ponadto przyczyniają się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi. Sok z jagód jest uznawany jako cudowny lek na zatrucia, gdyż ma silne właściwości detoksykujące ( wypłukuje toksyny z organizmu). W dawnych czasach, kiedy lekarstwa nie były dostępne, jagody pełniły rolę leków na wiele schorzeń i dolegliwości.
Maliny – to jedne z najpopularniejszych owoców leśnych, które hodujemy w przydomowych ogródkach. Bardzo często również możemy je spotkać rosnące dziko na terenach leśnych – malina właściwa. Zarówno liście jak i owoce znalazły swoje zastosowanie w ziołolecznictwie. Któż z nas nie pił herbatki malinowej zwłaszcza w okresie przeziębień i zachorowań ? taki napar dział wzmacniająco, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i co najważniejsze rozgrzewająco.
Jeżyny – dojrzałe owoce są barwy czarnej. Sezon na jeżyny trwa od sierpnia aż do października. Kiedy sezon na większość owoców się kończy one nadal są. Są bogate w witaminę E – tzw. witaminę młodości. Owoce te zawierają szereg witamin i składników odżywczych , a przy tym są bardzo nisko kaloryczne. Najlepiej smakują na surowo i w takiej formie są najczęściej podawane. Jednak dżemy z jeżyn i soki także cieszą się popularnością.
Poziomki – rosną w nasłonecznionych częściach lasu lub na ich skraju. Owocują w okresie od czerwca do lipca. Poziomki najlepiej smakują zaraz po zerwaniu. Nie należy ich długo przechowywać bo tracą walory estetyczne i smakowe ( szybko pleśnieją, zgniatają się).
Owoce leśne w kuchni
W sezonie owoce leśne w kuchni wiodą prym. Najlepiej bowiem kwintesencję ich smaku czujemy spożywając je na surowo. Można dodać je do deserów czy ciast. Zrobić przepyszne koktajle lub musy. Ponadto stanowią świetny element dekoracyjny wielu potraw. Największym hitem ostatnich lat był tort w posypce szpinakowej, a na nim kompozycja z owoców lasu. Takim rarytasom nikt się nie oprze. Dla małych łakomczuszków często owoce leśne to dodatek do np. galaretki. Można z nich robić przetwory np. dżemy, soki, marmoladki.
Jak wcześniej zostało wspomniane każde owoce leśne smakują najlepiej smakują zaraz po zerwaniu, zjadane na świeżo. Nie możemy jednak zapomnieć o konieczności dokładnego umycia owoców przed spożyciem. Jest to bardzo istotne ponieważ większość z nich rośnie w dolnej części runa i jest narażona na kontakt z odchodami np. lisa czy jenota. W organizmach tych zwierząt bytują takie pasożyty jak np. tasiemiec. Wraz z odchodami zwierząt na rośliny mogą przenosić się jaja tego pasożyta. Dlatego tak ważne jest, aby nie spożywać owoców leśnych prosto z krzaczka.