Dieta Cambridge – przykładowy jadłospis na cały tydzień
Dieta Cambridge podbiła serca wielu osób, które chciały zgubić zbędne kilogramy czy też poprawić ogólny wygląd swojego ciała. Daje niesamowite efekty, a przy tym jest bardzo smaczna. Do tego nie wymaga wielu godzin stania przy piecu i gotowania.
Dieta Cambridge – z czym to się je?
Warto wyjaśnić na początku, na czym opiera się dieta Cambridge. Dieta bazuje na niskokalorycznych, gotowych produktach. Produkty te powinny zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze i pokarmowe, które są dostarczane organizmowi każdego dnia: wysokiej jakości białko, które ma zapobiegać ubytkowi beztłuszczowej masie ciała, węglowodany na poziomie sprzyjającym łagodnej ketozie i eliminujący uczucie głodu, witaminy, składniki mineralne i pierwiastki śladowe, kwasy tłuszczowe odpowiadające za prawidłową gospodarkę lipidową.
Dieta Cambridge podzielona jest na sześć stopni w zależności od kaloryczności, to jest pomiędzy 415 a 1500 i więcej kilokalorii. Celem tej diety jest przede wszystkim kontrolowana redukcja masy, a następnie jej stabilizacja.
Najniższy, I stopień, dedykowany jest osobom z otyłością, z BMI powyżej 25 jednak wówczas musi odbywać się pod nadzorem lekarza. Liczba dostarczanych kalorii wynosi między 415 a 615 kilokalorii. Najbardziej restrykcyjny, można na nim zjeść trzy lub cztery produkty Cambridge. Ważne jest tu wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie. Dieta trwa pomiędzy jeden a trzy tygodnie.
Stopień II zezwala na spożycie jednego konwencjonalnego posiłku o wartości 260 kilokalorii oraz trzech produktów Cambridge dziennie. Koniecznie należy wypijać 2 i ¼ litra wody niegazowanej. Ilość kilokalorii to 810. W tym czasie należy zminimalizować aktywność fizyczną do rekreacyjnej.
Stopień III to dwa posiłki konwencjonalne oraz dwa posiłki z produktów Cambridge. Dostarcza 1000 kilokalorii dziennie.
Stopień IV to 1200 kilokalorii każdego dnia. Na tym stopniu można spożywać trzy posiłki konwencjonalne oraz cztery posiłki z produktów Cambridge.
Stopień V dostarcza codziennie 1500 kilokalorii, a na jadłospis składają się cztery posiłki konwencjonalne oraz jeden posiłek z produktów Cambridge.
Stopień VI to kaloryczność powyżej 1500 kilokalorii dziennie. Na tym poziomie należy starannie planować posiłki i wykorzystywać zdobytą wiedzę, nie należy zapomnieć także o intensywnych ćwiczeniach.
Monotonia? Ani trochę!
Ważne jest, by mimo ograniczenia kaloryczności potraw, wciąż jadać smacznie i zróżnicowanie. Jak może wyglądać, by dawała efekty, a przy tym wciąż dawała radość z jedzenia także oczami? Poniżej przykładowy jadłospis w stopniu III (2 posiłki konwencjonalne plus dwa posiłki z produktami diety Cambridge) na cały tydzień.
Dieta Cambridge – jadłospis
Dzień 1
Śniadanie: twarożek z rzodkiewką z dodatkiem koperku, szczypiorku i rzeżuchy
1 kromka chleba chrupkiego
1 małe jabłko (120 g)
Drugie śniadanie: Napój cappuccino przygotowany w 227 ml wody
Obiad: Łosoś w sosie koperkowo-jogurtowym z kuskusem
Kolacja: Napój truskawkowy plus 150 g jogurtu naturalnego 0% tłuszczu
Dzień 2
Śniadanie: Owsianka orzechowa
Drugie śniadanie: Baton żurawinowy plus kawa z dodatkiem mleka 0,5% tłuszczu
Obiad: Zupa jarzynowa
Kolacja: Napój kakaowy
Dzień 3
Śniadanie: Twarożek naturalny i pół grejpfruta
Drugie śniadanie: Baton kakaowy
Obiad: Zupa porowa
Kolacja: Napój waniliowy plus 150 g jogurtu naturalnego 0% tłuszczu
Dzień 4
Śniadanie: Owsianka orzechowa
Drugie śniadanie: Baton żurawinowy
Obiad: Kotlet rybny z ziemniakami
Kolacja: Napój truskawkowy plus 150 g jogurtu naturalnego 0% tłuszczu
Dzień 5
Śniadanie: Jajecznica ze szczypiorkiem
Drugie śniadanie: Baton kakaowy
Obiad: Pierś z kurczaka z warzywami
Kolacja: Napój truskawkowy plus 150 g jogurtu naturalnego 0% tłuszczu
Dzień 6
Śniadanie: Baton żurawinowy
Drugie śniadanie: Napój cappuccino
Obiad: Szaszłyk z indyka
Kolacja: Zupa porowa
Dzień 7
Śniadanie: Owsianka z cynamonem
Drugie śniadanie: Baton kakaowy
Obiad: Zupa o smaku kurczaka z grzybami
Kolacja: Napój truskawkowy plus 150 g jogurtu naturalnego 0% tłuszczu