Dieta grejpfrutowa – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć
Składające się przede wszystkim z wody grejpfruty, zawierające jednocześnie dużo witamin i mało kalorii, często polecane są jako owoc wspomagający odchudzanie. Stąd wzięła się tzw. dieta grejpfrutowa – kilka dni, podczas których spożywamy dużą ilość tych cytrusów. Czego należy przestrzegać, będąc na diecie opartej na zwiększonym przyjmowaniu grejpfrutów w różnej postaci?
O co chodzi w diecie grejpfrutowej?
Podczas diety grejpfrutowej owoce te nie powinny być podstawą naszego wyżywienia. Krótka dieta z udziałem grejpfrutów traktowana jest jako kilkudniowy detoks. Zakłada ona przyjmowanie dużej ilości płynów, aby nawodnić organizm, odstawienie ciężkostrawnych, smażonych i solonych potraw oraz wzbogacanie swoich posiłków o sok z grejpfruta.
Grejpfrut – najważniejsze właściwości
Owoce grejpfruta to prawdziwa bomba odżywcza – zawierają m.in. witaminę C, A, B, a także dużo beta-karotenu odpowiedzialnego za stan naszej skóry. Szczególnie bogata w składniki odżywcze jest czerwona odmiana tych owoców, znana ze swojego gorzkawego smaku.
Grejpfruty mają bardzo mało kalorii i przyspieszają przemianę materii, na co zwracają szczególną uwagę osoby pragnące zrzucić kilogramy. Duża zawartość pektyn w granatach kontroluje poziom glukozy we krwi, co jest dobre szczególnie dla osób z cukrzycą oraz insulinoodpornością. Regularne spożywanie grejpfrutów obniża także ryzyko wystąpienia miażdżycy, obniżają cholesterol oraz pozytywnie wpływają na ciśnienie.
Pomysły na grejpfruta – zastosowanie cytrusów w diecie
Najłatwiejszym sposobem na dostarczenie sobie składników odżywczych z grejpfruta są świeżo wyciskane soki. To świetny, szybki sposób na urozmaicenie diety między posiłkami. Kolejnym pomysłem są smoothies i koktajle mleczne lub kefirowe z dodatkiem arbuza, musy, a nawet sałatki warzywno-owocowe.
Dodatek grejpfruta do herbaty zmieni ją w orzeźwiający napój, który dodatkowo będzie miał działanie moczopędne i oczyszczające organizm. Grejpfruty nadają się także na urozmaicenie śniadań takich jak owsianka lub jaglanka. Jako owoce cytrusowe, ich niewielka ilość świetnie sprawdza się w połączeniu z rybą.
Grejpfrut a żelazo – jak łączyć go z posiłkami?
Grejpfruty zawierają dużo witaminy C, która odgrywa szczególną rolę w przyswajaniu żelaza z pożywienia. Detoks grejpfrutowy zakłada odstawienie ciężkich potraw, w tym czerwonego mięsa. Z tego powodu należy szczególnie zadbać o odpowiednią ilość żelaza w naszej diecie. Jego niedobór może przyczyniać się do anemii i wypadania włosów. Prostą metodą na to jest łączenie grejpfruta z pokarmami bogatymi w żelazo – np. roślinami zielonymi (szpinak, jarmuż, brukselki) lub chudym mięsem. Wypróbuj sałatki warzywno-owocowe z kawałkami grejpfruta lub skrapiaj posiłki wyciśniętym sokiem.
Dieta grejpfrutowa – czego należy unikać?
Nadmiar grejpfruta również może nam zaszkodzić. Czasami może nawet powodować niepożądane reakcje razem z przyjmowanymi lekami. Odrzucenie większości codziennych pokarmów i zastępowanie je grejpfrutami lub sokiem z nich może przyczynić się do utraty witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Zadbajmy o to, żeby nasza dieta nie była monotonna.
Grejpfruty powinny być urozmaiceniem naszych posiłków. Tzw. detoks, czyli oczyszczanie organizmu, wspomagane na przykład sokiem z grejpfruta, nie może trwać dłużej niż kilka dni. Postarajmy się zatem, aby oprócz owoców, dostarczać organizmowi wszystkich składników odżywczych. W razie wątpliwości, czy w organizmie nie doszło do poważnych niedoborów, wykonujmy regularnie badania krwi, szczególnie, jeśli próbujemy różnego rodzaju niecodziennych diet.