Dieta Dr Schnitzera – bezmięsna dieta

Dieta bezmięsna, a szczupła sylwetka

Moda na zdrowe odżywienia trwa w najlepsze. Związana jest ona zapewne w dużej mierze z kultem szczupłej sylwetki i obowiązującymi kanonami piękna, ale coraz częściej zdrowe odżywianie ma na celu troskę o stan naszego organizmu i jest wyrazem szacunku do niego, przejawem odpowiedzialności wobec siebie i swojego otoczenia. Nie inaczej jest w przypadku stosowania diet bezmięsnych. Wiele osób wdraża takie jadłospisy z pobudek ideologicznych, po pierwsze tych związanych z niechęcią wobec spożywania mięsa żywych niegdyś stworzeń, po drugie zaś z pobudek ekologicznych. W trosce o naszą planetę, w interesie ludzkości jest bowiem ograniczenie spożycia mięsa. Część dietetyków uważa także, że spożycie mięsa odpowiada za występowanie wzmożonego uczucia głodu. Ma być to związane ze sposobem żywienia naszych przodków – którzy żywili się roślinami, mięso jedząc w dużych ilościach wtedy kiedy udało się coś upolować (nie znali oni bowiem dzisiejszych skutecznych metod jego długiego przechowywania).

Nie tylko szczupła sylwetka, ale także forma terapii

Coraz częściej diety bezmięsne nie są traktowane wyłącznie jako kuracje odchudzające, ale także lecznicze. W Stanach Zjednoczonych są traktowane jako forma leczenia dla osób z chorobami kardiologicznymi.
Diety bezmięsne biją rekordy popularności. Nic dziwnego biorąc pod uwagę, że odpowiednio skomponowane pozwalają nie tylko na redukcję masy ciała czy też utrzymanie wagi, ale także na regulację gospodarki hormonalnej czy też pozwalają na leczenie różnych schorzeń – takich jak na przykład miażdżyca.

Dieta Dr Schnitzera – bezmięsna dieta

Na czym polega więc założenie żywienia się głównie produktami roślinnymi oraz jakie są dobre i złe strony takiego żywienia. Głównym i oczywistym założeniem jest wyłączenie ze swojego jadłospisu produktów mięsnych. Ważnym i godnym podkreślenia faktem jest, że na diecie bezmięsnej możemy jeść więcej i ważyć mniej. Chodzi o to, że spożywają głównie warzywa, nie musimy przejmować się ilościami pokarmu, ponieważ przyjmujemy posiłki niskotłuszczowe i niskokaloryczne. Dzięki temu podczas takiej diety nie grozi nam uczucie głodu, spowodowane pustką w żołądku. Opisywane dieta niskotłuszczowa obfituje w węglowodany złożone oraz błonnik. Dopuszcza ona do spożycia produkty pochodzenia zwierzęcego, ale tylko takie jak jaja, jogurty oraz niskotłuszczowe mleko. W głównej mierze zaś oparta jest na roślinach: warzywach oraz owocach, orzechach oraz zbożach, a także nasionach roślin strączkowych. Produkty te mogą być spożywane właściwie bez ograniczeń. Warto pamiętać także o jakości i pochodzeniu spożywanych produktów, to kluczowe czynniki. Ograniczajmy zatem spożywanie warzyw i owoców mrożonych czy też z puszki, zamiast nich, kiedy tylko to możliwe sięgajmy raczej po świeże produkty, na przykład od lokalnych dostawców oraz warzywa i owoce sezonowe -czyli takie, które nie musiały zostać w żaden sposób przetworzone w celu wydłużenia ich przydatności do spożycia, aby mogły znieść długi transport.

Taka dieta z pewnością nie stanowi formy głodówki, dzięki czemu może być stosowana na stałe. W przeciwieństwie do diet typu 1000 kalorii nie wpływa na spowolnienie metabolizmu, redukuje więc ryzyko wystąpienia efektu jojo. Racjonalne żywienie w oparciu o te zasady nie spowoduje spektakularnego spadku wagi, ale gwarantuje chudnięcie w zdrowym tempie około 5 kilogramów w ciągu miesiąca. Dodatkowo za stosowanie diety będzie wdzięczny także nasz organizm: za równo po względem zdrowotny, jak i wglądowym (nasza cera z pewnością również nam podziękuje).