Dieta ziemniaczana: przykładowe menu

Wśród osób pragnących zadbać o sylwetkę panuje powszechny mit, że ziemniaki są tuczące. Niewiele osób zdaje sobie sprawę o zdrowotnych właściwościach tych roślin. Co więcej, spożywane rozsądnie, mogą przyczynić się do utraty zbędnych kilogramów. Dieta ziemniaczana znana jest jako metoda na wspomaganie odchudzania. Jak ułożyć prosty i smaczny jadłospis bazujący na ziemniakach?

Ziemniak – właściwości zdrowotne i odchudzające

Ziemniaki, oprócz węglowodanów, zawierają również białko roślinne, znikome ilości tłuszczu. Ze względu na zawartość skrobi, cennego węglowodanu, świetnie działają na dolegliwości układu pokarmowego. Posiadają również błonnik, składnik wspomagający pracę jelit oraz pomagający w oczyszczaniu organizmu i walce z zaparciami. Błonnik obniża również poziom cholesterolu. Dzięki temu ziemniaki mogą z powodzeniem znaleźć zastosowanie w lekkostrawnej diecie na smukłą sylwetkę.

Bulwy ziemniaka bogate są również w potas i magnez. Zawartość potasu w ziemniakach jest wyższa niż w pomidorach. Potas pełni kluczową rolę w walce z nadciśnieniem tętniczym, a magnes wspomaga układ nerwowy.

Dieta ziemniaczana – o co w niej chodzi?

Mitem jest, że ziemniaki są tuczące. Dzieje dokładnie odwrotnie – zjedzenie dania z ziemniakami zapewnia nam sytość w ciągu dnia. Jeśli uwzględnić prozdrowotne właściwości ziemniaków, zawartość witamin i składników mineralnych, nie powinniśmy unikać ziemniaków w naszej diecie.

Dieta ziemniaczana zakłada spożywanie dań z ziemniakami przez ustalony okres – najczęściej około dwóch tygodni. Przyrządzane ziemniaki powinny być jak najbardziej lekkostrawne, nie mogą też stracić swoich wartości odżywczych, dlatego zaleca się ziemniaki gotowane, szczególnie w mundurkach. Jeśli lubisz ziemniaki pieczone, wybierz opcję przygotowywania ich w folii. Unikaj smażenia ziemniaków na głębokim tłuszczu.

Propozycje obiadów z ziemniakami

Dieta z ziemniakami nie musi być nudna. Rośliny te można przyrządzać na wiele smacznych i prostych sposobów. Oto przykładowe propozycje dań ziemniaczanych.

Zupa ziemniaczana

Do ugotowania tej zupy, oprócz samych ziemniaków, będziemy potrzebowali marchewki, pietruszki, cebuli, natki pietruszki lub szczypiorku, opcjonalnie kawałków kiełbasy. Lekko podsmażamy cebulę w garnku do zeszklenia. Dodajemy pokrojoną w kostkę marchewkę i pietruszkę. Po zalaniu garnka wodą wrzucamy pokrojone kawałki ziemniaków oraz ulubione przyprawy. Gotujemy pod przykryciem do zmiękczenia warzyw. Następnie dodajemy odrobinę masła i pokrojoną kiełbasę. Dekorujemy pietruszką lub szczypiorkiem.

Ziemniaki w mundurkach

Mogą być zarówno przekąską, jak i dodatkiem do obiadu. Wersja pieczenia ziemniaków w mundurkach jest bardziej dietetyczna od przyrządzonych w piekarniku obranych ziemniaków. W tym wypadku nie obieramy ziemniaków, ale dokładnie czyścimy ich skórkę. Przed włożeniem ich do piekarnika gotujemy je przez 10 minut, a następnie pieczemy wokoło 200 stopniach, opcjonalnie z dodatkiem przypraw, takich jak tymianek i pieprz.

Ziemniaki na parze

Kroimy ziemniaki na plastry i posypujemy przyprawami, takimi jak tymianek, papryka słodka lub pieprz. Przyrządzamy na parowarze. Podajemy z koperkiem lub szczypiorkiem. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do ryb lub chudego mięsa.

Sałatka ziemniaczana

Prosta sałatka z ziemniaków nada się zarówno na śniadanie kolację, jak i na obiad. Kroimy gotowane w mundurkach ziemniaki, ugotowaną marchewkę ogórki kiszone, cebulę, dodajemy majonez i śmietanę, możemy dodać też kukurydzę lub groszek, opcjonalnie odrobinę octu i jogurtu naturalnego. Całość mieszamy.