Głodówka – oczyszcza, ale powinnaś uważać
Problemy z cerą, apatia, brak energii, uczucie ciężkości – to główne powody, dla których szukamy sposobów na detoks organizmu. Tzw. głodówka, choć jest tematem dość kontrowersyjnym, cieszy się popularnością wśród internautów. Jakich zasad należy się trzymać podczas oczyszczania organizmu, aby nie zaszkodzić zdrowiu?
Detoks – co najpierw odstawić?
Najpowszechniejszą przyczyną uczucia przepełnienia są często spożywane ciężkostrawne posiłki. Przetworzona, tłusta dieta powoduje przewlekłe zmęczenie i senność, a także negatywnie wpływa na naszą kondycję. To, w połączeniu z siedzącym trybem życia sprawia, że organizm zaczyna domagać się resetu.
Pierwszym krokiem ku oczyszczeniu organizmu powinno być zatem odstawienie smażonych potraw, a w szczególności tych zawierających czerwone mięso. Oprócz ciężkich, tłustych potraw odstawmy całkowicie alkohol, papierosy i inne używki – to one najbardziej zatruwają nasze ciało.
Dieta wysoko przetworzona ma w sobie również nadmiar cukrów, szczególnie prostych. Dlatego oprócz klasycznych słodyczy, zrezygnuj także z wszelkich dietetycznych batoników, gotowych musli i granoli – zawierają one dużo węglowodanów, których w naszej diecie zazwyczaj nie brakuje.
Woda z cytryną – hit czy mit?
Często słyszy się o słynnej wodzie z cytryną jako głównym „posiłku” podczas głodówki. O ile cytryny mają w sobie dużo witamin i składników mineralnych, np. witaminę C, B, E i potas, które wspomagają nawodnienie, nasz detoks, nawet kilkudniowy, nie może bazować na wodzie z cytryną. Nadmiar spożywanego soku z cytryny niekorzystnie wpływa na nasz układ trawienny, a nawet może być przyczyną problemów jelitowych. Szklanka soku z cytryny dzienne w zupełności wystarczy jako urozmaicenie oczyszczania organizmu.
Co przyjmować podczas głodówki?
Chociaż potocznie zwana głodówka kojarzy nam się z ascezą i restrykcyjnym kilkudniowym postem, organizm musi dostarczać sobie składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Podczas detoksu wskazana jest dieta roślinna, ze szczególnym naciskiem na warzywa. Soki i koktajle to doskonały sposób, aby urozmaicić dietę o różne rodzaje warzyw.
Zioła a głodówka – czy można pić herbatę?
Producenci chętnie reklamują napary ziołowe jako detoksykujące remedium na nadwagę i sposób na oczyszczenie organizmu. Tak jak w przypadku wody z cytryną, napary ziołowe powinny być jedynie dodatkiem do naszego żywieniowego resetu. Wiele ziół (czystek, ostropest, pokrzywa) jest uważanych za oczyszczające, ponieważ działają moczopędnie – to z moczem wydalanych jest wiele toksyn.
Szczególnie podczas głodówki występuje wysokie ryzyko odwodnienia, utraty elektrolitów, a także wystąpienia niebezpiecznych niedoborów. Nie przesadzaj więc z ilością herbat i pamiętaj o nawodnieniu i spożywaniu warzyw. Wypróbuj sok pomidorowy – cenne źródło potasu, który tracimy wraz z odwodnieniem organizmu.
Detoks – zadbaj o swoje jelita
Problemy z trawieniem są także jednym z popularniejszych powodów prób oczyszczenia organizmu. Na problemy z jelitami, takie jak złogi jelitowe pomoże błonnik. Znajdziesz go w pełnoziarnistych produktach zbożowych, np. w chlebie żytnim razowym i płatkach owsianych. Nasiona lnu, czyli siemię lniane, mają właściwość oczyszczania jelit z zalegającego w nich śluzu, z kolei jabłka, poprzez zawartość pektyn, wspomagają zaburzoną pracę układu pokarmowego.
Nasz organizm ma zdolność samodzielnego oczyszczania się i regulowania układu pokarmowego i trawiennego. Popularna głodówka to krótki okres, kiedy organizm ma przede wszystkim odpocząć. Najważniejszą zasadą jest nie przeszkadzać mu w tym, obciążając go niezdrową i ciężkostrawną dietą.