Dieta paleo – żywieniowy powrót do początków
Sposób odżywiania naszych przodków pozbawiony był żywności przetworzonej, a aktywny, zbieracko-łowiecki tryb życia ludzi w epoce paleolitycznej zakładał zdobywanie tylko najbardziej wartościowego pokarmu. Nie bez powodu dieta paleolityczna jest inspiracją dla wielu ludzi w naszych czasach. Czy ma ona jakiekolwiek przełożenie na nasze warunki życia? Czerpiąc z diety paleo musimy być świadomi kilku ważnych aspektów, aby nie zaszkodzić naszemu zdrowiu.
Czego nie można jeść na diecie paleo?
Spożywanie wyłącznie świeżych, nieprzetworzonych pokarmów wydaje się trudne do wykonania w dzisiejszych czasach. Jednak faktem jest, że to one są główną przyczyną naszych problemów ze zdrowiem. Zbieracko-łowiecki tryb życia zakładał zatem wykluczenie możliwości spożywania wysokoprzetworzonych słodyczy i innych pokarmów zawierających cukry proste, przetworów mlecznych i mleka, produktów zbożowych, soli, a także rafinowanych olejów.
Dieta paleo – co jest dozwolone?
Na diecie paleolitycznej spożywa się przede wszystkim chude ekologiczne mięso, ryby, jaja, owoce morza, a także owoce i warzywa. Wśród warzyw unika się tych, które mają w sobie dużo skrobi, czyli głównie ziemniaków W umiarkowanych ilościach dopuszcza się jedzenie orzechów oraz nasion, które mają niską zawartość kwasów omega 6, np. orzechy włoskie i migdały. Jednak uwaga na orzeszki ziemne – są one zazwyczaj mocno solone, nie są więc dozwolone na diecie paleo.
Główne korzyści zdrowotne diety paleo
Zwolennicy tej diety argumentują swoje wybory żywieniowe obniżonym ryzykiem zapadania na choroby układu sercowo-naczyniowego oraz nowotwory. Dzięki kontrolowanym ilościom spożywanych węglowodanów, zmniejsza się również szansa zachorowania na cukrzycę typu 2. Dieta paleo pozwala na eliminację niezdrowych produktów o wysokim stopniu przetworzenia, słodyczy, dużej ilości soli – głównym winowajcom większości dzisiejszych chorób cywilizacyjnych.
Na co należy uważać będąc na diecie paleo
Jak każda dieta zakładająca wyeliminowanie dużej grupy produktów, dieta paleo niesie za sobą ryzyko poważnych niedoborów, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Podczas takiego systemu żywienia zapewnienie zbilansowanych posiłków jest znacznie utrudnione. Odstawienie produktów zbożowych i cukrów może skutkować przemęczeniem i apatią, ponieważ rozsądne ilości węglowodanów zapewniają nam niezbędną energię podczas dnia i wspierają funkcjonowanie mózgu. Z drugiej strony, duże ilości spożywanego białka pochodzenia zwierzęcego, charakterystyczne dla diety paleolitycznej mogą obciążać nasze nerki i przyczyniać się do problemów z cholesterolem.
Dieta paleo XXI w. – jakie ma przełożenie na nasze czasy?
Przeciwnicy diety paleolitycznej twierdzą, że mamy zbyt małą wiedzę o sposobie odżywiania ludzi z tamtej epoki. Kwestią nie do końca zbadaną jest rzekomy fakt, iż nie żywili się zbożami. Ludzie z epoki paleolitycznej mieli zupełnie inny tryb życia niż my, lecz także żyli znacznie krócej z powodu wielu chorób.
Ponadto, w dzisiejszych czasach żywność nie jest taka sama jak w okresie paleolitu – nawozy, antybiotyki stosowane przy uprawie roślin i hodowli zwierząt, a także wysokie zanieczyszczenie środowiska sprawiają, że dieta paleo może nie przynosić aż tak dobrych skutków zdrowotnych, jak miało to miejsce kilkadziesiąt tysięcy lat temu.
Przy każdym nowym sposobie odżywiania powinniśmy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem i zapewnić organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Próbując diety paleo zalecane jest częste wykonywanie badań, a także systematyczne konsultacje z lekarzem lub dietetykiem.