W świątecznej cukierni: przepisy i techniki dekorowania pierniczków

Świąteczny czas kojarzy nam się z dekorowaniem choinki, przygotowywaniem tradycyjnych staropolskich potraw wigilijnych, wyborem prezentów dla bliskich, a także z przepysznymi piernikami. Jak je przygotować, by cieszyły zarówno oczy, jak i zadowalały kubki smakowe? Poznaj kilka pomysłów na proste dekorowanie pierniczków świątecznych!

Pierniczki w różnych kształtach? Wyposaż się w foremki cukiernicze!

Ciasto piernikowe nigdy nie jest pieczone w formie zwykłego kwadratu. Tworzenie pierniczków koniecznie musi rozpocząć się od formowania ich kształtów nawiązujących właśnie do świąt Bożego Narodzenia. W tym celu warto wyposażyć się w specjalne plastikowe i metalowe foremki, które są proste w użyciu i wytrzymałe. Z pewnością posłużą przez wiele lat! Wiele akcesoriów cukierniczych do domowej świątecznej cukierni znaleźć można w ofercie sklepu TortyTorty.pl. Jakie wykrawaczki cieszą się największą popularnością?

1. Foremki do wycinania ciastek

Foremki na pierniczki przybierają różne kształty i rozmiary. Warto wyposażyć się w wykrawaczki, które pozwolą stworzyć stado reniferów, popularnego ludzika ze Shreka czy też cały las piernikowych choinek. Chętnie wybieranymi kształtami foremek do pierników są również: laska lukrecji, czapka Świętego Mikołaja, świąteczne dzwoneczki, śnieżynki czy Gwiazda Betlejemska!

2. Foremki do budowy „pierników 3D”

Świetną zabawą w domowej cukierni świątecznej może być tworzenie prawdziwych piernikowych arcydzieł trójwymiarowych! Przykładem jest zestaw foremek domek, który składa się z 8 części. Pozwalają one na wycięcie, a następnie upieczenie wszystkich elementów potrzebnych do sklejenia – najlepiej z użyciem kleju spożywczego – chatki Świętego Mikołaja czy szopki betlejemskiej. Oczywiście można puścić wodze fantazji i piernikowy domek przystroić wedle własnych pomysłów.

Ciekawym projektem trójwymiarowym z pierników może być również choinka 3D! Tworzy się ją z zestawu wykrawaczek w kształcie gwiazdek o różnej wielkości. Na opakowaniu znaleźć można instrukcję – złożenie choinki jest jednak bardzo proste, a jej dekorowanie może stać się zabawą dla wszystkich domowników. Zestawy foremek do tworzenia piernikowego domku i choinki 3D znajdziesz w sklepie TortyTorty.pl.

Jak zdobić pierniczki bożonarodzeniowe?

Pomysłów na zdobienie pierniczków bożonarodzeniowych jest naprawdę wiele. Warto podążać nie tylko za motywami świątecznymi, ale także własną wyobraźnią. Niektórzy, dekorując pierniki, nawiązują też do znanych bajek i filmów. By z łatwością mócprzygotować mniej lub bardziej finezyjne ozdoby, warto wyposażyć się w kilka prostych w użyciu produktów cukierniczych. Oto i one:

1. Lukier królewski

Lukier królewski to prawdziwy „piernikowy król”, którego nie może zabraknąć przy dekorowaniu. Słodka polewa nie tylko doskonale komponuje się ze smakiem ciasta piernikowego, nadając mu też tradycyjnego wyglądu, ale także służy jako swoisty klej dla posypek. Dzisiaj nie trzeba jednak samodzielnie przygotowywać lukru królewskiego w domu, co jest zadaniem stosunkowo trudnym. W sprzedaży dostępny jest Royal Icing w proszku. Szczególnie warto sięgnąć po wyroby marki FunCakes oraz Saracino!

2. Barwniki spożywcze

Pierniczki bożonarodzeniowe można dekorować z wykorzystaniem barwników spożywczych, które można dodać do kremów, lukru królewskiego czy mas cukrowych. Wybrać można barwniki w żelu czy te w formie pudru. Pomysłów ich wykorzystania przy dekorowaniu wypieków świątecznych jest naprawdę wiele!

3. Posypki do pierników

Posypki na pierniczki występują w dziesiątkach odmian. Mogą przybierać różne kształty, od gwiazdek i choinek począwszy, na płatkach śniegu kończąc. W sprzedaży dostępne są popularne mixy w świątecznych kolorach: zieleni, czerwieni, złota, srebra, a także zimowego błękitu. Dzięki posypkom łatwo można stworzyć guziki stroju Świętego Mikołaja, nos renifera, złote włosy aniołów czy śnieżną poświatę na piernikowym domku 3D!

4. Wydruki spożywcze

Wydruki spożywcze z papieru skrobiowego lub opłatka cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Umieszczać można je nie tylko na większych ciastach, ale też właśnie na piernikach. W sprzedaży znaleźć można wydruki spożywcze przypominające ozdobny, świąteczny papier prezentowy! Taki motyw na pierniczkach może wypaść naprawdę efektownie.

Wręcz pierniki swoich bliskim w modnych pudełkach na ciastka!

Jeśli kochasz tworzyć pierniczki bożonarodzeniowe, koniecznie podziel się swoimi małymi cukierniczymi dziełami sztuki z przyjaciółmi, współpracownikami oraz bliskimi. W tym celu warto kupić tanie i poręczne opakowania na ciasteczka. Pudełka na pierniki powinny mieć okienko oraz szatę graficzną nawiązującą do motywów świątecznych. Taki upominek zachwyci każdego!