Otyłość – problem dotyczący nie tylko sylwetki

Jakie są powikłania wynikające z otyłości?

Otyłość jest często traktowana jako jedna ze współczesnych chorób cywilizacyjnych. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w wielu przypadkach jest ona spowodowana nie procesami zachodzącymi wewnątrz organizmu, ale niewłaściwym trybem życia oraz brakiem świadomości na temat prawidłowego odżywiania się. Po przeczytaniu naszego artykułu dowiesz się przede wszystkim:

  • jakie są skutki otyłości?
  • jak zapobiegać otyłości i sprawdzić, czy mamy prawidłową masę ciała?

Miłej lektury!

Otyłość – podstawowe informacje

Otyłość jest przewlekłym schorzeniem, w przypadku którego tkanka tłuszczowa (potocznie określana jako tłuszcz) zbiera się w zbyt dużych ilościach w organizmie. Jej przyczyny mogą być bardzo różne, począwszy od nieprawidłowego odżywiania się, przez problemy natury psychicznej (nadmierne podjadanie jako sposób na walkę z wyzwaniami w szkole, życiu zawodowym lub osobistym) aż po kwestie natury genetycznej.

Do najczęstszych konsekwencji wynikających z długotrwałej otyłości zalicza się takie powikłania jak między innymi:

  • choroby układu krążenia (miażdżyca, zawał),
  • zwyrodnienia stawów,
  • pogorszona kondycja,
  • nadmierna potliwość,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy,
  • dna moczanowa,
  • schorzenia wątroby
  • zwiększone ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych (w tym między innymi raka jelita grubego, ale także trzustki czy przełyku).

Świat jest świadomy tego, że otyłość to powszechny problem. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że WHO – Światowa Organizacja Zdrowia – już przed pięćdziesięciu laty umieściła otyłość na Międzynarodowej Liście Chorób i Problemów Zdrowotnych.

Kiedy poznać, że mamy do czynienia z otyłością?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „kiedy u człowieka pojawia się otyłość?”. Wszystko jest uzależnione od indywidualnej sytuacji każdego z nas oraz takich parametrów jak na przykład wiek, płeć czy wzrost.

Mimo to można wskazać kilka wytycznych – wskaźniki te są uznawane powszechnie na świecie. Według metodyki BMI (Body Mass Index) mamy do czynienia z otyłością wówczas, gdy wskaźnik BMI u danej osoby utrzymuje się na poziomie powyżej 30,0. Zasadniczo, za otyłość uznaje się także sytuację, w której tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 25%-30% masy ciała.

W jaki sposób można walczyć z otyłością? Prewencja to podstawa!

Zazwyczaj walka z otyłością jest trudna i długotrwała, a pozbycie się każdego nadmiarowego kilograma poprzedza wiele wysiłku. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że osiągnięcie sukcesu w tym zakresie jest niewykonalne. Wręcz przeciwnie, liczne przykłady z Polski i świata pokazują, że możliwe jest zrzucenie nawet stu kilogramów. Walka z otyłością to zadanie, które wymaga wsparcia lekarza i dietetyków.

Bardzo ważnym elementem jest także prewencja. Jeśli widzisz u siebie dodatkowe kilogramy, powinieneś/powinnaś zacząć uważnie śledzić to, czy Twoja masa ciała jest na odpowiednim poziomie. Co więcej, nie potrzebujesz do tego celu pomocy specjalistów – wystarczy korzystać w tym celu z dostępnych kalkulatorów online i regularnie zapisywać wyniki takich mierników jak między innymi:

  • BMI,
  • WTHR – wskaźnik talii do wzrostu (z ang. waist to height ratio),
  • wskaźnik masy tłuszczowej/beztłuszczowej

oraz wiele innych. Jeśli zaobserwujesz, że osiągane Twoje wyniki stają się z biegiem czasu coraz gorsze i odbiegają od wartości optymalnych dla Twojego wieku, płci oraz wzrostu, powinieneś udać się do specjalisty. Dzięki temu będziesz w stanie w porę przeciwdziałać problemowi otyłości.

Źródło: bmi22.pl