Miód – po co i w jaki sposób powstaje?

Prawdopodobnie już wiesz o najważniejszym składniku potrzebnym do produkcji miodu: kwiatach. Ale czy wiesz po co pszczoły robią miód? Kolonia pszczół może każdego dnia odwiedzić do 50 milionów kwiatów, przy czym w każdej kolonii jest aż 60 000 pszczół. Nie bez powodu nazywa się je pracowitymi pszczołami!

Pszczoły miodne i ich zadania

Pszczoły miodne pracują razem jako zespół, aby podejmować decyzje o tym, gdzie znajdują się najlepsze kwiaty. Komunikują się ze sobą za pomocą uderzeń, dźwięków, a nawet ruchów tanecznych, znanych jako taniec wibracyjny.

Wszystkie pszczoły w ciągu swojego życia pełnią różne role, w zależności od wieku. Aby zrobić miód, pszczoły robotnice lecą na odległość do 5 km w poszukiwaniu kwiatów i ich słodkiego nektaru. Zwykle odwiedzają od 50 do 100 kwiatów na wycieczkę.

Nektar jest głównym składnikiem miodu, a także głównym źródłem energii dla pszczół. Używając długiego, podobnego do słomy języka zwanego trąbką, pszczoły miodne wysysają kropelki nektaru ze specjalnego organu wytwarzającego nektar kwiatu, zwanego nektarnikiem.

Kiedy nektar dociera do miodowego żołądka pszczoły, żołądek zaczyna rozkładać złożone cukry nektaru na cukry proste, które są mniej podatne na krystalizację lub stają się stałe. Proces ten nazywa się „inwersją”.

Gdy robotnica wraca do kolonii, przekazuje nektar innej młodszej pszczoły zwanej pszczołą domową (w wieku od 12 do 17 dni).

Pszczoły domowe pobierają nektar z kolonii i pakują go w sześciokątne komórki miodu z wosku pszczelego. Następnie zamieniają nektar w miód, susząc go ciepłym powiewem skrzydeł.

Gdy miód wyschnie, przykryj komórkę miodem pokrywką za pomocą świeżego wosku pszczelego – coś w rodzaju małego słoika z miodem. Zimą, kiedy kwiaty przestają kwitnąć i nie ma już tak dużo nektaru, pszczoły mogą otworzyć tę pokrywę i podzielić się uratowanym miodem.

Miód: pokarm odpowiedni dla wszystkich: ludzi i pszczół

Ponieważ nektar pochodzi z kwiatów, istnieją setki różnych rodzajów miodu o różnych kolorach, zapachach i smakach. Niektóre miody mogą być nawet używane jako lekarstwo.

Ponadto pszczoły nie zbierają nektaru tylko do produkcji miodu. Kiedy odwiedzają kwiaty, zbierają również pyłek – który jest doskonałym źródłem białka, które zapewnia im zdrowie i siłę.

Pyłek jest rodzajem proszku, który wytwarzają (i muszą rozprzestrzeniać) kwitnące rośliny, drzewa i trawy, aby wokół nich rosło więcej takich samych roślin. Pyłek może rozprzestrzeniać się na różne sposoby, na przykład rozdmuchiwany przez powietrze lub przenoszony między dwoma takimi samymi roślinami przez owada.

Przenosząc pyłek między kwiatami, pszczoły pomagają również w zapylaniu kwiatów. Często zamieniają się one w nasiona owoców i orzechów, które spożywamy. W rzeczywistości około jedna trzecia spożywanego przez nas pożywienia jest zapylana przez pszczoły.