Dieta Montignaca – przykładowy jadłospis na cały tydzień

Diety mają za zadanie pomóc w zgubieniu wagi lub też w jej przybraniu, powinny także wpływać na wygląd ciała oraz samopoczucie. Wiele jest diet, które oferują niesamowite efekty w dość krótkim czasie, ale nie jednokrotnie ich stosowanie kończy się efektem jo-jo. Wśród tych znany diet wyróżnia się dieta Montignaca, która stawia nie na ilość posiłków, ale na ich jakość. Kluczowe jest bowiem zapewnienie wszelkich potrzebnych składników, tak by odchudzanie było skuteczne, ale nie prowadziło do wiecznego uczucia głodu.

Dieta Montignaca – co daje jej stosowanie?

Podstawą diety Montignaca jest spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym, których nie trzeba jeść w ograniczonej ilości, by schudnąć. Hamują one apetyt, przez co pomagają przyspieszyć cały proces odchudzania. Inną cechą charakterystyczną jest także duża zawartość białka w jadłospisie.
Główną zasadą diety jest to, iż najbardziej obfitym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie, zaś najmniej kolacja. W ciągu dnia należy zjeść trzy posiłki. Wszelkie potrawy smażone powinny być na oliwie, zakazane jest używanie mąki i cukru.
Podczas stosowania tej diety warto też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób spożywa się posiłki – należy jeść bez pośpiechu, wręcz delektować się każdym kolejnym kęsem.

Dieta Montignaca składa się z dwóch faz. Pierwsza z nich to etap utraty nadwagi, trwa według potrzeb od dwóch do kilku miesięcy. Najlepiej wybierać wtedy produkty węglowodanowe o indeksie glikemicznym poniżej trzydzieści pięć i łączyć je z tylko z tłuszczami albo tylko z białkami.
Faza druga diety to etap stabilizacji niższej masy ciała uzyskanej w fazie pierwszej i trwa do końca życia. Polega na przestrzeganiu zdrowych nawyków żywieniowych. Można wtedy jeść produkty o wyższym indeksie glikemicznym i pozwalać sobie na świadome, kontrolowane odstępstwa od zasad. Ważne, by podczas jednego posiłku nie popełniać więcej niż dwa małe odstępstwa ani nie robić ich częściej niż raz dziennie.

Na talerzu zdrowo i kolorowo!

Dieta Montignaca pozwala na jedzenie nie tylko w sposób, który będzie zadowalał osoby ją stosującą, ale także w sposób satysfakcjonujący pod względem estetyki. Spożywane produkty nie tylko bowiem mają dużą zawartość białka i niski indeks glikemiczny, ale też apetycznie prezentują się na talerzu. Poniżej przykładowy jadłospis drugiej fazy diety na cały tydzień.

Dzień 1

Śniadanie: Sok z porzeczek, płatki jęczmienne na chudym mleku, jajko na miękko

Obiad: Zupa krem z porów, fasolka po bretońsku

Kolacja: Ryba gotowana na parze z warzywami

Dzień 2

Śniadanie: Sok z malin i jagód, sałatka z gruszek, jabłek i orzechów, odtłuszczone mleko

Obiad: Zupa krem z pieczarek, pieczona pierś indyka, mizeria z chudym jogurtem

Kolacja: Fasolka szparagowa z jajkiem sadzonym

Dzień 3

Śniadanie: Sok z jabłek i gruszek, jajecznica na bekonie

Obiad: Zupa krem z brokułów, ryba morska saute, surówka z kapusty

Kolacja: Warzywne leczo z chudą kiełbasą

Dzień 4

Śniadanie: Sok z marchwi, sałatka owocowa, chudy twaróg

Obiad: Zupa rybna z warzywami, sałatka z papryką, ogórkiem i mozzarellą

Kolacja: Kasza gryczana z duszonymi pieczarkami

Dzień 5

Śniadanie: Chleb pełnoziarnisty, powidła śliwkowe, kawa z mlekiem

Obiad: Stek z antrykotu wołowego, surówka z ogórka i rzodkwi, brokuł gotowany na parze

Kolacja: Klarowna zupa jarzynowa

Dzień 6

Śniadanie: Croissant z masłem, sok pomarańczowy, kawa z mlekiem

Obiad: Omlet z pieczarkami, sałata, ser twarogowy

Kolacja: Zupa krem z jarzyn, duszona soczewica, truskawki, woda

Dzień 7

Śniadanie: Pomarańcza, chleb pełnoziarnisty, kawa bezkofeinowa

Obiad: Stek z fasolką szparagową, awokado z sosem vinegret

Kolacja: Jajecznica z pomidorami, sałata